Brynäs mitt i intensiv målvaktsjakt – Källgren borta i sex månader
Målvaktsfrågan är just nu den mest akuta för Brynäs. Erik Källgren är den enda målvakten i truppen med kontrakt – men han har nyligen genomgått en operation och väntas bli borta i upp till sex månader. Sportchefen Johan Alcén vill dock inte kommentera detaljer kring skadan eller varför klubben inte kommunicerat något tidigare.
– Bedömningen är att han blir borta i sex månader. Det är den information jag utgår ifrån. Om Erik vill dela med sig av mer information är det upp till honom – det är hans privata beslut, säger Alcén till Hockeynews.
Free agency påverkar jakten
På frågan om hur målvaktsmarknaden ser ut – särskilt med tanke på att free agency snart öppnar i Nordamerika – svarar Alcén:
– Det försvårar situationen lite. Har man väntat så här länge kan man lika gärna vänta ett par veckor till. Min känsla är att de bästa målvakterna, runt 27 år gamla, kommer vänta ytterligare en till två veckor. Vi har bra koll på marknaden, men det betyder inte att toppnamnen hamnar hos oss automatiskt. Om rätt möjlighet dyker upp vill vi agera snabbt, men ibland krävs det också tålamod. Skador eller sena NHL-kontrakt kan snabbt förändra läget.
Vilken typ av målvakt söker ni?
– Vi brukar säga att vi letar efter bra människor först – sen är det förstås en bonus om de kan spela hockey också. Det är så vi tänker, säger Alcén till Hockeynews.
Clara nära comeback i Brynäs
Enligt Sportbladets uppgifter är en målvakt så gott som klar för Brynäs: Damian Clara. Den italienske målvakten, som tidigare var en stor del av Brynäs kvalsuccé och nu tillhör NHL-klubben Anaheim Ducks, har den senaste veckan synts på is i Gävle. Enligt Hockeynews källor väntas Clara bli officiellt presenterad efter den 1 juli.
Alcén är dock försiktig med att bekräfta något:
– Han har tränat med proffsen i stan den här veckan. Klart vi kan tänka oss honom i Brynäs igen – han är både en bra människa och en duktig målvakt. Men han tillhör en annan klubb just nu, så jag vill inte kommentera för mycket av respekt för det, säger han.
Även NHL-meriterad målvakt på radarn
En annan målvakt som Brynäs har ögonen på är Matt Tomkins, 31, som har erfarenhet från både Färjestad och Frölunda, och just nu tillhör Tampa Bay Lightning. Hans kontrakt går ut den 1 juli och därefter blir han free agent.
– Han är ett namn på en grov lista. Det är klart att han är ett säkert kort med tanke på att han både spelat i Sverige och i NHL. Men han är en spelare som troligen väntar och ser vad som händer efter första juli, säger Alcén.
Missa inte
👉
Poängkungen lämnar Brynäs - klar för spel i USA
👉
Brynäs-duon om NHL-draften: ”Hoppas något lag väljer mig”
👉
Stanley Cup-mästaren Michal Kempny klar för Brynäs: "Jag är redo att ge allt"
Sportlovin
2025-06-24