Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK Fotboll: Lilleström-supportern: Så bra är AIK-stämplade Eskil Edh
Nyhet från Fotbollsthlm.se

2024-03-13 från Fotbollsthlm.se

Lilleström-supportern: Så bra är AIK-stämplade Eskil Edh





PLUS. AIK är på väg att värva Eskil Edh, enligt Expressen. Fotboll Sthlm tog hjälp av den norske poddprofilen och Lilleström-supportern Morten Galåsen för att kartlägga 21-åringen.




Uppgifter: Premier League-klubbar jagar AIK:s supertalang




AIK Fotboll: Uppgifter: Premier League-klubbar jagar AIK:s supertalang

Kevin Filling, 16, har bara spelat en allsvensk match – men det räckte för att få Manchester United och Tottenham att höra av sig.

Enligt uppgifter till Expressen har båda klubbarna lämnat konkreta förfrågningar om AIK:s nya anfallsjuvel.

Filling fick en drömstart i AIK-tröjan när han debuterade i allsvenskan mot IFK Göteborg tidigare i juli – och dessutom gjorde mål direkt inför hemmapubliken. Några dagar senare skrev han på ett treårigt A-lagskontrakt.

Men genombrottet har inte bara väckt uppmärksamhet i Sverige. Enligt Expressen har både Manchester United och Tottenham redan agerat för att försöka värva anfallstalangen. United sägs vilja köpa honom och låna ut honom till Lausanne i Schweiz, medan Tottenham i stället föreslagit en affär där Filling köps och lånas tillbaka till AIK.

Tanken bakom buden: klubbarna vill agera snabbt innan priset stiger.

Men AIK är tydliga. Klubben har enligt uppgifterna inga planer på att sälja – och ser i stället en långsiktig satsning på 16-åringen som redan börjat ta plats i A-laget.

Filling ses som en av Sveriges mest spännande anfallstalanger.

Missa inte

👉 Uppgifter: AIK nära att värva mittback från Röda Stjärnan
👉 Här är AIK:s startelva ikväll
👉 AIK:s nyförvärv lämnar direkt - lånas ut

Sportlovin
2025-08-01