Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Malmö FF: KLART: Då spelas cupfinalerna - tiderna spikade
Nyhet från Fotbollsdirekt

2024-03-27 från Fotbollsdirekt

KLART: Då spelas cupfinalerna - tiderna spikade





Herrarna spelar först - sedan damerna på kvällen




Uppgifter: Malmö FF överens med Röda Stjärnan - köper för 17 miljoner




Malmö FF: Uppgifter: Malmö FF överens med Röda Stjärnan - köper för 17 miljoner

Malmö FF ser ut att göra klart med ett tungt mittbacksförvärv. Enligt flera serbiska medier är klubben överens med Röda Stjärnan om en övergång för Andrej Djuric, 21 – för en summa på omkring 1,5 miljoner euro, motsvarande nästan 17 miljoner kronor.

Redan under onsdagen rapporterade Expressen om MFF:s konkreta intresse för den unge mittbacken, men nu har affären tagit rejäl fart. Enligt den serbiska tidningen Kurir är Malmö och Röda Stjärnan överens om både övergångssumman och de personliga villkoren för spelaren.

Även serbiska Telegraf bekräftar uppgifterna.

Andrej Djuric har sin fotbollsbakgrund i storklubben Röda Stjärnan och har kontrakt till sommaren 2026. Han har också representerat Montenegros U21-landslag, men är ännu relativt oprövad på seniornivå i klubblaget.

Om affären blir officiell kan det bli ett av sommarens mest kostsamma nyförvärv i Allsvenskan – och ett tydligt tecken på att MFF fortsätter satsa offensivt inför Europakval och guldstrid.

Missa inte

👉 Uppgifter: Jagas av Malmö FF - i samtal om affär
👉 MFF-sportchefen: "Stort intresse för våra spelare – men vi har en tydlig plan"
👉 Tunga avbräck: Malmö FF saknar flera nyckelspelare mot Mjällby

Sportlovin
2025-07-03