Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Djurgården Hockey: Djurgårdsprofilen Christian ”Fimpen” Eklund: ”Släpper nästan att man har en son där”
Nyhet från Svt.se

2024-04-12 från Svt.se

Djurgårdsprofilen Christian ”Fimpen” Eklund: ”Släpper nästan att man har en son där”





Christian ”Fimpen” Eklund spelade själv länge i Djurgården. Nu spelar hans son Victor, 17, slutspel med laget. Men just nu är det lagets framgång som är viktigast. – Någonstans är Djurgården viktigare, säger han i ”Hockeykväll”.




Stjärnvärvningen på plats i Stockholm – gjorde första träningen med Djurgården




Djurgården Hockey: Stjärnvärvningen på plats i Stockholm – gjorde första träningen med Djurgården

Stjärnvärvningen Charles Hudon, 31, har anslutit till Djurgården. På torsdagen tränade han med laget för första gången – efter en lång väntan.

Djurgården har fått in sin kanske mest meriterade offensiva pjäs inför säsongen. Under torsdagen anlände Charles Hudon till Stockholm och klev direkt ut på is med sina nya lagkamrater i Hovet.

Jag är ganska trött efter resan och har jetlag. Men det är skönt att vara här, säger han till Hockeynews.

Hudon har spelat över 500 AHL-matcher och producerat 426 poäng. De två senaste säsongerna var han nära en poäng per match i LA Kings farmarlag Ontario Reign. I NHL har han noterats för 134 matcher och 41 poäng.

Familjen med till Sverige

Flytten till Djurgården har dragit ut på tiden på grund av visumprocessen, men nu är allt på plats – inklusive familjen.

Det har varit en ganska lång väntan på Migrationsverket och alla papper. Jag är glad att vara här och vara med killarna. Min familj är glad också och det är huvudsaken, säger Hudon, som har fru och tre barn med sig.

Att valet föll på Djurgården var ingen slump.

Huvudanledningen har alltid varit att se till så att mina barn och min fru har det bra. De betyder allt för mig.

Hudon skrev i somras på ett tvåårskontrakt med Djurgården. Under torsdagen tränade han i en kedja med Marcus Krüger och växlade med David Blomgren och Joe Snively.

”Känns som en familj”

Efter första dagen har han redan fått positiva vibbar av klubben.

Det verkar vara som en familj och vi står alla nära varandra. Det jag sett hittills har varit trevligt och jag är nyfiken på att se mer, säger Hudon, som inte kände någon i laget på förhand:

Jag är van vid det från Kanada – nya lag, nya städer. Nu handlar det om att lära känna laget, spelsystemet och staden. Det ser jag fram emot.

Djurgården spelar sin första träningsmatch inom kort – med Hudon nu på plats.

Missa inte

👉 NHL-backen utan kontrakt – tränar med Djurgården
👉 NHL-spelaren tränar med Djurgården – öppnar för återkomst
👉 Djurgården igång på is – nyförvärven ansluter snart

Sportlovin
2025-08-07