Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Brynäs: Youtube: Morgondagens Brynäsare
Nyhet från Brynäs Youtube

2024-06-18 från Brynäs Youtube

Youtube: Morgondagens Brynäsare





Youtube: Morgondagens Brynäsare





AVSLÖJAR: Brynäs ändrar till ny superkedja




Brynäs: AVSLÖJAR: Brynäs ändrar till ny superkedja

Silfverberg och Bäckström bildar ny kedja: ”Det tror jag inte är någon dum idé”

Brynäs har haft en tung start på säsongen och ligger just nu en poäng ovanför kvalstrecket. Efter förlusten mot Djurgården (1–3) väljer tränarstaben att möblera om i kedjorna – och på torsdag får vi för första gången se Jakob Silfverberg och Nicklas Bäckström i samma formation.

– Det tror jag inte är någon dum idé, säger Silfverberg efter måndagsträningen.

Nya kedjor på träningen

När Brynäs samlades igen efter helgen fick formationerna ett nytt utseende.
Anton Rödin – tillbaka i full träning – spelade med Johan Larsson och Oskar Lindblom, medan Silfverberg tog plats bredvid Bäckström och Lucas Pettersson.

– Vi har haft några matcher i rad där det offensiva trycket inte riktigt funnits där. Då kan det vara bra att röra om lite, få in ny energi. Det känns som en bra chans att prova något nytt, säger Silfverberg.

Ser fram emot samarbetet

Silfverberg har spelat flera matcher med Johan Larsson, men tycker att det stått stilla spelmässigt.
– Det har inte lossnat riktigt fem mot fem. Det här kan väcka lite liv i spelet. Det ska bli spännande att se hur det funkar med ”Bäckis”.

Han skrattar när han får frågan om han nu blir Brynäs egen Ovetjkin:
– Haha, nej, verkligen inte. Han har gjort nästan 900 mål i NHL – jag har drygt 200. Om jag kan vara en tiondel av honom är jag nöjd.

”Sugen på att få igång offensiven”

På senare tid har Silfverberg fått mycket istid i boxplay, något han trivs med men som tar energi.
– Jag har inget emot det, jag gjorde det i många år borta i NHL. Men det är klart att det kostar lite kraft. Samtidigt har vi behövt ändra i både system och uppställningar, säger han.

Mot Djurgården drog Brynäs på sig hela sju tvåminutare.
– Det håller inte i längden. Förr eller senare släpper man in mål då, säger Silfverberg.

Utvisning och frustration

Brynäs frustration mot domarna var tydlig på Hovet, och Silfverberg själv åkte ut för protest.
– Det var flera som sa något, men jag fick skulden. Jag slog klubban mot sargen, och det var tydligen inte tillåtet, säger han med ett leende.

Att åter bli ”Rinkens riddare” är därmed inte aktuellt.
– Nej, den chansen försvann nog där. Då får det vara så, säger Silfverberg.

Trots frustrationen tror han på förändringen inför torsdagens match.
– Jag ser fram emot att spela med Nicklas. Det kan bli riktigt bra om vi får till det, säger han.

Missa inte

👉 Besviken på speltiden i Brynäs
👉 Uppgifter: Varit aktuell för SHL - nu klar för ny klubb
👉 Tidigare Brynästalangen gjorde sitt första AHL-mål

Sportlovin
2025-10-20