Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






GAIS: Mållöst mellan Gais och Hammarby
Nyhet från Expressen

2024-07-07 från Expressen

Mållöst mellan Gais och Hammarby





Mållös publikfest mellan Gais och Hammarby. Det är blott andra gången en allsvensk match slutar 0–0 den här säsongen.





KLART: Gais säljer stjärnan




GAIS: KLART: Gais säljer stjärnan

Nu är det officiellt bekräftat. Gais säljer mittfältstalangen Harun Ibrahim, 22, till Sharjah FC i Förenade Arabemiraten. Övergången, som redan igår bekräftades av Sharjahs tränare Milos Milojevic, innebär en storvinst för Gais. Enligt Expressen är affären värd minst 7,5 miljoner kronor, med möjlighet att stiga till 10 miljoner med bonusar.

"Att få spela i Gais har varit en stor ära och jag är stolt över att ha burit den grönsvarta tröjan," säger Harun Ibrahim i ett uttalande på klubbens hemsida.


En spelare som betytt mycket

Magnus Sköldmark, teknisk direktör i Gais, lyfter fram Ibrahims betydelse för klubben. Han beskriver 22-åringen som en "glädjespridare som alltid gett sitt allt" och önskar honom lycka till i sin nya klubb.

Ibrahim noterades för tre mål på 18 matcher i Allsvenskan den här säsongen. Han ansluter nu till Sharjah FC, som förra säsongen slutade på en tredjeplats i den högsta ligan i Förenade Arabemiraten.

Missa inte

👉 Uppgifter: GAIS säljer stjärnan - så många miljoner får klubben
👉 Oroligheter i Gais: Succéspelaren träningsvägrade efter nobbat bud
👉 Uppgifter: GAIS-stjärnan aktuell för flytt till Danmark

Sportlovin
2025-09-09