Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






GAIS: Mållöst mellan Gais och Hammarby
Nyhet från Expressen

2024-07-07 från Expressen

Mållöst mellan Gais och Hammarby





Mållös publikfest mellan Gais och Hammarby. Det är blott andra gången en allsvensk match slutar 0–0 den här säsongen.





KLART: GAIS värvar ny anfallare




GAIS: KLART: GAIS värvar ny anfallare

GAIS förstärker offensiven inför nästa säsong. Den kanadensiske anfallaren Samuel Salter, som just nu leder skytteligan i den kanadensiska högstaligan, har skrivit på ett fyraårskontrakt med Göteborgsklubben. Han ansluter som bosman efter att hans nuvarande avtal löpt ut.

Samuel Salter, 25, har gjort stor succé i hemlandet där han i skrivande stund toppar skytteligan med imponerande 19 fullträffar för Atlético Ottawa. Nu står det klart att han byter Nordamerika mot Allsvenskan.

Salter ansluter till GAIS inför säsongen 2026 på ett avtal som sträcker sig över fyra år.

– Vi är glada att presentera Samuel Salter för alla gaisare inför den kommande säsongen 2026. Han är stark, fysisk och har många intressanta egenskaper samt arbetar hårt för laget i alla riktningar, och som vi ser kommer passa in i vårt sätt att spela, säger GAIS tekniske direktör Magnus Sköldmark till klubbens hemsida.

Följer tidigare lagkamrat till Göteborg

Värvningen av Salter är inte den första från Atlético Ottawa. Inför årets säsong kontrakterade GAIS mittfältaren Matteo De Brienne från samma klubb. En koppling som underlättade beslutet för Salter.

– Vi spelade ihop förra året och jag känner honom sedan tidigare också. Han har bara talat väl om Gais, säger Salter.

GAIS har haft en stark säsong och ligger just nu på tredje plats i Allsvenskan. Värvningen av den kanadensiske skyttekungen tyder på att klubben fortsätter satsa framåt.

Missa inte

👉 Mardrömmen: Borta resten av säsongen
👉 KLART: Gais säljer stjärnan
👉 Uppgifter: GAIS säljer stjärnan - så många miljoner får klubben

Sportlovin
2025-10-08