Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Djurgården Hockey: Youtube: Sommarhälsningen | #28 Arvid Bergström
Nyhet från DIF Hockey Youtube

2024-07-08 från DIF Hockey Youtube

Youtube: Sommarhälsningen | #28 Arvid Bergström





Youtube: Sommarhälsningen | #28 Arvid Bergström






Nästa match imorgon

Linköping HC har match idag
Linköping HC
Djurgården Hockey har match idag
Djurgården Hockey
19:00


17-årige Björck tar plats i Djurgårdens powerplay




Djurgården Hockey: 17-årige Björck tar plats i Djurgårdens powerplay

17-årige Björck tar plats i Djurgårdens powerplay

Djurgårdens återkomst i SHL har redan blivit en plattform för unga talanger – och en av de mest uppmärksammade är 17-årige Viggo Björck. Forwarden gjorde debut i premiären mot Skellefteå och fick inte bara speltid i fjärdekedjan, utan även en plats i den andra powerplay-formationen.

– Han är orädd, pålitlig och spelar med en mognad som imponerar, säger tränaren Robert Kimby till Hockeynews.

Lovordas av tränaren

Björck, fostrad i IFK Täby, spelade drygt elva minuter i sin SHL-debut. Han visade att han inte backar för det fysiska spelet med både tacklingar och en utvisning för roughing. Kimby lyfter särskilt fram hans kyla och beslutsamhet i avgörande lägen.

– Han vågar ta initiativ. Det är en egenskap man vill ha i ett powerplay, oavsett ålder. Dessutom har han ett bra skott, säger Kimby.

”Häftigt att få spela”

För Björck själv blev premiären en minnesvärd upplevelse inför drygt 8 000 åskådare på Hovet.

– Det var ruskigt bra atmosfär. Första perioden var lite trevande, men sedan kom jag in i det mer och mer. Jag hoppas utvecklingen fortsätter ju fler matcher jag får, säger han.

Från J20-succé till SHL

Förra säsongen slog Björck nytt poängrekord i J20-serien som U17-spelare med 74 poäng. Han fick även känna på spel i Hockeyallsvenskan och gjorde mål direkt i debuten mot Västerås. Nu väntar nästa steg – att etablera sig i SHL.

– Man tar den roll man får och gör sitt bästa. Jag tycker det har känts bra hittills, säger han.

Möjligt powerplay mot Linköping

PP1: Joey LaLeggia, Charles Hudon, Jesse Ylönen, Joe Snively, Jacob Josefson
PP2: Colby Sissons, Mathias Emilio Pettersen, Victor Eklund, Viggo Björck, Anton Frondell

Djurgården möter Linköping på torsdagskvällen i säsongens andra match.

Missa inte

👉 Beskedet: Poängkungen lämnar Djurgården
👉 Nya beskedet om skadade DIF-stjärnan
👉 SMÄLLEN: DIF-stjärnan skadad - missar premiären

Sportlovin
2025-09-17