Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Uppgifter: IFK Norrköping på väg att byta arenanamn

IFK Norrköpings hemmaarena, i folkmun känd som "Parken", står inför ett nytt namnbyte. Enligt uppgifter till NT (Norrköpings Tidningar) kommer klubbens avtal med Platinumcars, som löper ut snart, inte att förlängas. Arenan lär därmed få ett nytt namn inför nästa allsvenska säsong.
Sedan 2021 har IFK Norrköpings fotbollsarena burit namnet Platinumcars Arena efter ett lokalt lyxbilsföretag. Nu närmar sig avtalet sitt slut, och allt pekar på att det inte blir någon fortsättning. Detta innebär att arenan, där både herr- och damlaget spelar sina hemmamatcher, kommer att byta namn.
Arenan, som invigdes redan 1903 och har en kapacitet för 16 000 åskådare, har genom åren genomgått flera namnbyten men är för många Norrköpingsbor fortfarande "Parken".
Klubben måste nu hitta en ny samarbetspartner som vill knyta sitt varumärke till en av Sveriges mest anrika fotbollsarenor. En ny sponsor förväntas presenteras innan startskottet för den allsvenska säsongen.
Missa inte
👉 Kris i Norrköping: Trio av stjärnor missar ödesmatch mot Gais👉 KLART: Han tvingas lämna IFK Norrköping
👉 IFK Norrköping avslutar samarbetet
Sportlovin
2025-10-09