Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






IFK Norrköping: Sabovic om pungslaget, frisparken och framtiden:
Nyhet från Aftonbladet

2024-07-09 från Aftonbladet

Sabovic om pungslaget, frisparken och framtiden: "Inga diskussioner"





Sportbladet Allsvenskan med reporter Malin Wahlberg, som sett AIK förlora i på Friends och Djurgården vinna i Norrköping i återstarten av Allsvenskan. Hur ska det blårandiga mittfältet se ut framöver och vem kan lyfta Gnaget? Dessutom gästas podden av Djurgårdens mittfältskugge Besard Sabovic, som längtar till Europa men - trots utgående kontrakt - inte är i diskussioner med Bosse Andersson om en förlängning. Programledare: Oskar Kiisk.





Uppgifter: Utländska klubbar jagar IFK Norrköpings succéspelare – men han vill stanna




IFK Norrköping: Uppgifter: Utländska klubbar jagar IFK Norrköpings succéspelare – men han vill stanna

Isak Andri Sigurgeirssons genombrott i IFK Norrköping har inte gått obemärkt förbi. Enligt isländska uppgifter jagas 21-åringen nu av klubbar i både Belgien och tyska 2. Bundesliga – men själv ska han föredra att stanna i Sverige.

Den isländske yttern har varit en av vårens mest spännande spelare i Allsvenskan, med två mål och fem assist på tolv matcher. Det har fått scouter från Europa att rikta blickarna mot Platinumcars Arena.

Journalisten Orri Rafn Sigurdarson rapporterar att flera klubbar utomlands nu följer Sigurgeirsson noggrant.

Vill fortsätta utvecklas i IFK
Trots intresset vill Sigurgeirsson, enligt samma uppgifter, stanna i Norrköping ett tag till för att fortsätta sin utveckling i lugn och ro. Men IFK Norrköping sägs samtidigt vara öppna för en affär – om rätt bud kommer in.

Statistik 2025 (Allsvenskan):

  • 12 matcher

  • 2 mål

  • 5 assist

Med sitt kvicka steg, kreativa spelstil och poängproduktion har Sigurgeirsson snabbt blivit en nyckelspelare för Rikard Norlings lagbygge – och ett av de mest intressanta namnen i Allsvenskan just nu.

Framtiden? Den kan mycket väl bli utländsk. Men just nu verkar hjärtat finnas kvar i Norrköping.

Missa inte

👉 Uppgifter: Turkisk toppklubb lägger bud på IFK Norrköpings stjärna
👉 Europeiska storklubbar jagar IFK Norrköpings Kojo Peprah Oppong
👉 Uppgifter: Danska storklubbarna jagar IFK Norrköpings succéspelare

Sportlovin
2025-06-13