Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Uppgifter: Nyckelspelaren lämnar IFK Norrköping - klar för ny klubb
David Moberg Karlsson lämnar IFK Norrköping. Den 31-årige yttern är klar för spel i japanska Tochigi City inför den kommande säsongen, enligt uppgifter från Expressen.
Beskedet kommer i en period av stora förändringar i IFK Norrköping. Efter degraderingen från allsvenskan i kvaldramat mot Örgryte har klubben byggts om, både på och utanför planen.
Eldar Abdulic har tagit över som huvudtränare efter Martin Falk och sportchefen Henrik Jurelius har genomfört flera förändringar i spelartruppen.
Nu står det klart att ännu en rutinerad spelare lämnar. Moberg Karlsson hade funnits med i klubbens planer framåt, men väljer i stället att fortsätta karriären i Asien. Nästa adress blir Tochigi City, som tillhör J. League 2.
För Moberg Karlsson är det inte första gången han spelar i Japan. Tidigare i karriären representerade han Urawa Red Diamonds, innan han lånades ut till Aris i Grekland. Flytten innebär därmed en återkomst till japansk fotboll för den offensiva spelaren.
IFK Norrköping tappar därmed ytterligare erfarenhet inför den kommande säsongen, samtidigt som Moberg Karlsson får ett nytt kapitel i karriären efter tiden i Peking.
Missa inte
👉 IFK Norrköping bekräftar intresse👉 Uppgifter: IFK Norrköping vill värva Landskronas lagkapten
👉 SMÄLLEN: Allsvenska klubben vill värva från IFK Norrköping
Sportlovin
2026-01-11


