Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag








KLART: Flera spelare lämnar Västerås




Västerås SK: KLART: Flera spelare lämnar Västerås

Efter en kortvarig sejour i Allsvenskan står det klart att Västerås SK nästa år återigen spelar i Superettan. Samtidigt bekräftar klubben att fyra inlånade spelare lämnar truppen i samband med säsongsavslutningen.
Spelarna som nu återvänder till sina respektive klubbar är:

  • Daniel Ask (AaB Ålborg)
  • Abdelrahman Boudah Saidi (Hammarby IF)
  • Floris Smand (SC Cambuur)
  • Camil Jebara (IF Elfsborg)

VSK hade en möjlighet att köpa loss Floris Smand från SC Cambuur via en köpoption, men denna har inte utnyttjats, vilket innebär att även han lämnar.

Västerås SK avslutade säsongen som nykomlingar i Allsvenskan, men lyckades inte hålla sig kvar efter en tuff kamp om överlevnad. Nu inleds arbetet med att forma en trupp som ska ta sig an Superettan 2025.

VSK:s sportchef väntas inom kort ge mer information om kommande förändringar och satsningar inför nästa säsong.


TÄVLING!

Hur många poäng kan du och ditt favoritlag få? Testa här

ERBJUDANDE

Se ALLA matcher i SHL, Hockeyallsvenskan och hela Vinter-OS Titta här


Missa inte

👉 VSK presenterar ny huvudtränare – samtidigt som klubben hoppas behålla Kalle Karlsson
👉 UPPGIFTER: Västerås accepterar bud - lämnar nu
Vilken kanal sänder Västerås SK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2024-11-26




VSK presenterar ny huvudtränare – samtidigt som klubben hoppas behålla Kalle Karlsson




Västerås SK: VSK presenterar ny huvudtränare – samtidigt som klubben hoppas behålla Kalle Karlsson

Kalle Karlsson har varit en av svensk fotbolls mest omtalade tränare under 2025. Med ett utgående kontrakt och rykten om både Hammarby och AIK har hans framtid varit en av höstens stora frågor.

Nu väljer Västerås SK att agera.

På tisdagen meddelade klubben att assisterande tränaren Alexander Rubin tar över som huvudtränare inför återkomsten till allsvenskan 2026 – samtidigt som förhoppningen är att Kalle Karlsson stannar kvar i en annan roll.

Rubin tar över: ”Fantastiskt som västeråsare”

33-årige Alexander Rubin, född och uppvuxen i Västerås, blir VSK:s nye huvudtränare. Han har varit Karlssons högra hand under klubbens två uppflyttningar på tre år och är nu redo att ta nästa steg.

– Till att börja med så är jag väldigt glad och tacksam över det förtroende klubben gett mig. Att som västeråsare få möjligheten att leda Grönvitt i landets högsta serie känns fantastiskt, säger Rubin till klubbens hemsida.

Han fortsätter:

– Under de senaste åren har vi successivt byggt upp något väldigt bra, men vi har mer att ge. Jag ser verkligen fram emot att fortsätta driva lagets utveckling i rätt riktning.

Rubin har tidigare tränat IK Franke och arbetat i Västerås SK:s akademi innan han klev in i A-lagets ledarstab.

VSK hoppas behålla Karlsson som sportchef

Samtidigt som tränarfrågan nu är löst hoppas klubben på en fortsättning för Kalle Karlsson – men i en annan roll.

Styrelsen ser honom som den idealiska kandidaten för en nyinrättad sportchefsroll.

– Med en huvudtränare på plats är det förstås i rollen som sportchef vi gärna ser Kalle Karlsson i. Vi vet alla vad han gjort vad gäller rekrytering och utveckling av spelare, säger ordförande Magnus Breitholtz.

Han förklarar också varför klubbens organisation görs om:

– Vi har insett att rollen som manager innebär en alltför stor arbetsbelastning på en person. Den skapar också en sårbarhet i organisationen. Nu är det rätt läge att dela upp ansvaret.

Enligt Breitholtz har Karlsson och Rubin själva diskuterat den här ansvarsfördelningen under en längre tid.

Karlsson ännu utan beslut

Kalle Karlsson har lett Västerås till två allsvenska avancemang – 2023 och 2025 – och blivit en av klubbens viktigaste ledargestalter. Men hans framtid är alltjämt oklar.

– Jag har en stor motivation att jobba i Västerås. Det är min hemstad och vi har byggt något bra här. Sen vet man aldrig vad som händer i fotboll, sa Karlsson till Fotbollskanalen för två veckor sedan.

AIK och Hammarby har båda visat intresse och Karlsons nästa steg kommer ha stor betydelse för VSK:s sportsliga riktning.

VSK bygger vidare inför allsvenskan 2026

Västerås SK kliver upp till allsvenskan nästa år med en ny huvudtränare, ett starkt sportsligt team och ambitionen att på sikt skapa en stabil toppklubb. Styrelsen hoppas att den nya strukturen – med Rubin som tränare och förhoppningsvis Karlsson som sportchef – ska lägga en långsiktig grund.

– Vi hoppas så klart att Kalle väljer att stanna hos oss, säger Breitholtz.

Nu väntar ett viktigt vinterfönster och ett historiskt år för klubben – som återigen kliver in i svensk fotbolls finrum.

 

Missa inte

👉 UPPGIFTER: Västerås accepterar bud - lämnar nu
👉 KLART: Flera spelare lämnar Västerås

Sportlovin
2025-11-19