Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






BOMBEN: SSK bryter kontraktet med stjärnvärvningen




Södertälje: BOMBEN: SSK bryter kontraktet med stjärnvärvningen

Södertälje SK och forwarden Joose Antonen går skilda vägar. Klubben meddelade på X (tidigare Twitter) att kontraktet bryts och att Antonen lämnar laget med omedelbar verkan.





”SSK och Joose Antonen går skilda vägar. Vi tackar Joose för hans insatser i SSK och önskar honom lycka till med kommande utmaningar”, skriver klubben.

Den 29-årige finländaren anslöt till Södertälje under säsongen. Efter att faninsamlingen kommit upp till 400 000 kr. Men han har haft svårt att få spelet att lossna i HockeyAllsvenskan. Nu står det klart att han lämnar klubben innan säsongen är färdigspelad.

Antonen har tidigare representerat klubbar som Ilves, JYP och KooKoo i den finska Liigan, samt haft en sejour i Österrike innan han kom till Sverige. Det är ännu oklart var hans nästa klubbadress blir.

Missa inte

👉 KLART: Han återvänder till SSK
👉 Uppgifter: Poängkungen lämnar SSK - här är hans klubbval
👉 Uppgifter: Han kan återvända till Södertälje
Vilken kanal sänder Södertälje nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-03


KLART: Han återvänder till SSK




Södertälje: KLART: Han återvänder till SSK

"Det känns fortfarande lite overkligt att vara tillbaka i SSK"

En publikfavorit och klubbikon återvänder till Scaniarinken – Fredric "Freddan" Andersson är klar som assisterande tränare i Södertälje SK.

Den tidigare centern, som under sin spelarkarriär var starkt förknippad med både SSK och Björklöven, har skrivit på ett tvåårskontrakt och blir nu en del av den nya ledarstaben under huvudtränare Andreas Johansson. Även Nicklas Grossmann är assisterande, medan Niclas Bergfors fortsätter som fystränare efter att nyligen ha förlängt sitt avtal.


"Jag är här för att vinna"

Anderssons återkomst till klubben han fostrades i väcker känslor.

– Det känns fortfarande lite overkligt att vara tillbaka i SSK. Det var en speciell känsla att bara köra in på parkeringen och se Scaniarinken, säger han till klubbens hemsida.

Han betonar vikten av klubbens betydelse för hans karriär – och vad han nu vill ge tillbaka.

– Jag har vuxit upp här, det var SSK som fostrade mig till hockeyspelare på riktigt. Jag är här för att försöka ge tillbaka och vinna matcher.


Stark ledarstab inför ny säsong

Med Andersson tillbaka och staben nu satt står SSK rustade för en ny säsong med tydliga ambitioner.

– Jag ser verkligen fram emot det här uppdraget. Att få göra det här tillsammans med Andreas och Nicklas känns otroligt kul, säger Andersson.

Södertälje hoppas nu kunna bygga vidare på fjolårets framgångar – med en stark ledartrojka i båset och ett namn som garanterat kommer få Scaniarinken att koka lite extra.

Missa inte

👉 Uppgifter: Poängkungen lämnar SSK - här är hans klubbval
👉 Uppgifter: Han kan återvända till Södertälje
👉 KLART: Han stannar i SSK

Sportlovin
2025-04-29