Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Hammarbys talang Jardell Kanga: "Min tid kommer"




Hammarby IF: Hammarbys talang Jardell Kanga:

Hammarbys Jardell Kanga, 19, har fått ha tålamod sedan flytten från Bayer Leverkusen i somras. Trots begränsad speltid i A-laget är mittfältstalangen säker på att hans chans kommer.

– Jag vet att min tid kommer att komma, säger han till Sportbladet.

Väntar på genombrottet

Efter att ha dominerat i BP som 15-åring värvades Kanga till Bayer Leverkusen. I somras vände han hem till Sverige och Hammarby – men har ännu inte fått det stora genombrottet i Bajens A-lag.

Hösten spenderades mest i HTFF, där han fick speltid för att komma in i spelsystemet. I A-laget blev det endast ett treminutersinhopp i allsvenskan och 29 minuter i cupen.

När tävlingssäsongen 2025 startade mot Varberg (1–1) fick han sitta hela matchen på bänken. Men Kanga är fortsatt optimistisk:

– Jag tycker att jag har börjat försäsongen riktigt bra. Jag trivs mer i laget och har kommit in i det mycket bättre. Jag vet att så länge jag gör det bra så kommer min tid att komma.

Rollbytet: "Gillar att ha mycket boll"

Under försäsongen har Kanga använts i en djupare mittfältsroll jämfört med den offensiva position han hade tidigare i karriären.

– Jag gillar att ha mycket boll, så om jag spelar som tia, åtta eller sexa spelar inte så stor roll. Så länge jag har boll och kan visa vad jag kan göra.

Hammarbys tränare Kim Hellberg ser honom som en central mittfältare:

– Jag tycker han är ganska lik Tesfaldet Tekie och Markus Karlsson. En kombinationsspelare som flyttar bollen och är skicklig i det.

Vill slå sig in i A-laget

Kanga är fast besluten att slå sig in i A-laget och ser inte HTFF som ett alternativ i nuläget.

– Jag tycker att jag gör det bra och har fått spela mycket under försäsongen. Jag fokuserar på att ta en startplats i A-laget.

Samtidigt är han tydlig med att han inte är nöjd med situationen.

– Alla fotbollsspelare vill spela. Jag är ung och hungrig, så självklart vill jag spela mer. Men jag vet också att jag inte ska stressa för mycket. Min tid kommer.

Missa inte

👉 Uppgifter: Skyttekungen har klarat Bajens läkarundersökning
👉 Uppgifter: Hammarby nära värva liberiansk landslagsman
👉 Här är Hammarbys startelva mot Rosenborg



Sportlovin
2025-02-22

Uppgifter: Skyttekungen har klarat Bajens läkarundersökning




Hammarby IF: Uppgifter: Skyttekungen har klarat Bajens läkarundersökning

Hammarby ser ut att ta nästa steg i jakten på fjolårets skyttekung Nikola Vasic. Enligt uppgifter till FotbollDirekt har anfallaren genomgått en läkarundersökning med ”100-procentigt resultat”.

Det var för en vecka sedan som uppgifterna om Hammarbys intresse först dök upp, rapporterade av Fotbollskanalen och Tuttosvenskan. Nu kan FD berätta att Bajen inte bara följt upp spåret – utan även fått grönt ljus på den medicinska biten.

Ingen match på nio månader
Vasic, som gjorde 17 mål på 29 matcher och vann den allsvenska skytteligan 2023, har varit borta från spel sedan han drog korsbandet i den sista omgången förra året. Trots skadefrånvaron uppges Hammarby se stor potential i 28-åringen.

En inledande dialog mellan parterna ska nu vara igång, men något konkret bud har ännu inte lagts.

Var aktuell redan i fjol
Redan innan skadan fanns Hammarby med i bilden. Kontakter pågick mellan parterna när olyckan inträffade – och affären gick då om intet.

Nu, nio månader senare, kan ett återupplivat intresse leda till en övergång. Om förhandlingarna går vidare kan Vasic vara redo för match inom två till tre veckor, enligt tidigare uppgifter.

Missa inte

👉 Uppgifter: Hammarby nära värva liberiansk landslagsman
👉 Här är Hammarbys startelva mot Rosenborg
👉 BK Häcken snuvar Hammarby på värvning

Sportlovin
2025-08-08