Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Tony Miettinen klar för Mjällby AIF – skriver långtidskontrakt




Mjällby: KLART: Tony Miettinen klar för Mjällby AIF – skriver långtidskontrakt

Mjällby AIF förstärker försvarslinjen med ett internationellt namn. Klubben har gjort klart med Tony Miettinen, 22, som värvas från norska Odds BK. Mittbacken har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till sommaren 2029.

– I Tony får vi en otroligt professionell fotbollsspelare som driver sin egen utveckling på ett spännande sätt, säger Mjällbys sportchef Hasse Larsson.

Starka meriter – och landslagserfarenhet

Miettinen, född i Kenya men uppväxt i Finland, har en imponerande bakgrund. Efter ungdomsåren i SiPS flyttade han som 17-åring till danska Nordsjälland, där han utvecklades i klubbens akademi. Därefter gick flyttlasset tillbaka till KuPS, där han bland annat gjorde mål i UEFA Europa Conference League.

Senast kommer Miettinen från norska Odds BK, där han noterades för 18 matcher i Eliteserien under 2024. På landslagsnivå har han representerat Finlands U17 och uppåt, och har redan 15 A-landskamper på sitt CV.

Sportchefen: "Har haft koll på honom länge"

Mjällby har letat efter en ersättare till Arvid Brorsson, och nu menar sportchef Hasse Larsson att klubben har hittat rätt spelare.

– Vi har varit noggranna i rekryteringen och haft koll på Tony både i Finland och under hans tid i Norge. Han är en snabb, spelskicklig mittback med bra passningsfot.

Miettinen ansluter omedelbart till laget och påbörjar träningen med Mjällby AIF redan i dag, fredag.

Missa inte

👉 Uppgifter: Mjällby värvar back
👉 Uppgifter: Norsk klubb lägger bud på Mjällbys succéman
👉 Uppgifter: Mjällbys drömvärvning spricker
Vilken kanal sänder Mjällby nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-28


Uppgifter: Mjällby värvar back




Mjällby: Uppgifter: Mjällby värvar back

Mjällby AIF förstärker defensiven – enligt Sportbladets uppgifter är klubben överens med Tony Miettinen.

Den 22-årige finske mittbacken, som senast spelade för Odd BK i norska Eliteserien, väntas resa till Sverige inom kort för läkarundersökning och officiell presentation.

Lämnar Norge – klar för allsvenskan

Förra veckan rapporterade Telemarksavisa att Odd BK mottagit ett bud på Miettinen. Nu uppges affären vara klar och mittbacken är redo för spel i Mjällby.

Miettinen spelade 18 matcher i Eliteserien förra säsongen och stod även för ett mål. Om inget oväntat sker väntas han anlända till Listerlandet redan imorgon.

Sportchefens mittbacksjakt över

Mjällbys sportchef Hasse Larsson har tidigare varit öppen med att klubben söker en mittback – nu ser det ut som att han har hittat rätt förstärkning.

Miettinen kommer att genomgå läkarundersökning innan han presenteras officiellt av klubben.

Missa inte

👉 KLART: Tony Miettinen klar för Mjällby AIF – skriver långtidskontrakt
👉 Uppgifter: Norsk klubb lägger bud på Mjällbys succéman
👉 Uppgifter: Mjällbys drömvärvning spricker

Sportlovin
2025-02-26