Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Björklöven kan tappa nyckelspelare – Girard riskerar avstängning




Björklöven: Björklöven kan tappa nyckelspelare – Girard riskerar avstängning

Björklöven kan få klara sig utan Felix Girard i inledningen av slutspelet. Den 30-årige centern har anmälts till disciplinnämnden efter att ha fått ett matchstraff i mötet med AIK.

Girard dömdes för en armbågstackling på AIK:s Daniel Ljungman, som tvingades lämna matchen skadad. Händelsen inträffade i slutet av den första perioden och resulterade i fem minuters powerplay för AIK – där Jordan Bellerive kunde utöka ledningen till 2–0. AIK vann till slut matchen med 3–2 i Umeå.

Tuff smäll för Ljungman – flera tänder utslagna

Situationen uppmärksammades direkt och har lett till en anmälan från Players Safety Group, som motiverar beslutet så här:

”När det återstår 3 minuter och 47 sekunder av den första perioden blir det avblåsning för blockering. Björklövens spelare Felix Girard går in i situationen och ger AIK:s Daniel Ljungman en armbågstackling som träffar direkt i huvudet. Händelsen inträffar efter avblåsning med hög skaderisk. Felix Girard anmäls för elbowing.”

Ljungman fick flera tänder utslagna och gick direkt ut till omklädningsrummet. Han kunde inte återvända till spel.

Osäker framtid inför slutspelet

Nu återstår det att se om Girard kommer att bestraffas ytterligare. En avstängning skulle vara ett tungt slag för Björklöven, som just nu ligger fyra i Hockeyallsvenskan inför den sista omgången på fredag.

AIK:s avgörande 3–2-mål gjordes av Oscar Nord med drygt tre minuter kvar av matchen.

Disciplinnämnden väntas fatta beslut om Girards eventuella avstängning inom kort.

Missa inte

👉 Björklövens styrkebesked mot Timrå: ”Vi är något på spåren”
👉 Löven-kaptenen: "Modo är laget alla vill slå"
👉 Björklöven värvar back från Nordamerika
Vilken kanal sänder Björklöven nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-06


Björklövens styrkebesked mot Timrå: ”Vi är något på spåren”




Björklöven: Björklövens styrkebesked mot Timrå: ”Vi är något på spåren”

Björklövens styrkebesked mot Timrå: ”Vi är något på spåren”

Efter en försäsongsstart med läckande defensiv fick Björklöven äntligen ordning på spelet. Mot SHL-laget Timrå höll man nollan och tog säsongens första seger – 3–0.

Björklöven hade släppt in 17 mål på de tre inledande träningsmatcherna, men i den fjärde kom revanschen. Laget stod för en solid insats och stängde igen helt bakåt. Samtliga tre mål kom i powerplay.

– Skönt att få en första vinst på försäsongen. Det stärker självförtroendet, och vi är helt klart på rätt väg, sa lagkaptenen Axel Ottosson i Expressens sändning.

Ottosson själv fastställde slutresultatet med matchens sista mål, efter ett fint spel framåt. Tim Theocharidis låg bakom de två första fullträffarna – först ett skott som styrdes in bakom en skymd målvakt, sedan ett riktigt kanonavslut som satt otagbart.

Powerplayformationen med Theocharidis på blålinjen och kedjan med Fredrik Forsberg, Albin Lundin, Marcus Nilsson och Jacob Olofsson visade lovande tendenser. I kassen svarade Olle Eriksson Ek för 25 räddningar.

– Det här var ytterligare ett steg framåt. Vi bygger för varje match och målet är att vara redo till seriestarten. Detta var ett bra besked, menade Ottosson.

För Timrå var det däremot en tung kväll. Förlusten var lagets tredje på fyra försäsongsmatcher.

– Väldigt hafsigt, mycket slarv och alldeles för många utvisningar. Vi är inte nöjda, sa backen Didrik Strömberg.

Han tillade:

– Vi har blandat och gett. Matcherna uppe i Norrland kändes som ett steg framåt, men här blev det ett steg tillbaka. Fem mot fem är bra, men försvarsspelet måste bli bättre. Det är bara att fortsätta jobba.

 

Missa inte

👉 Löven-kaptenen: "Modo är laget alla vill slå"
👉 Björklöven värvar back från Nordamerika
👉 KLART: Björklöven värvar NHL-meriterad målvakt

Sportlovin
2025-08-27