Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Tomas Mitell huvudkandidat för Lugano – nobbas av Zürich




Färjestad: Tomas Mitell huvudkandidat för Lugano – nobbas av Zürich

Färjestads huvudtränare Tomas Mitell ser ut att lämna SHL efter säsongen och ta klivet till Schweiz. Men det blir inte ZSC Lions som blir hans nya klubbadress.

Enligt schweiziska Blick har Zürich-klubben valt bort Mitell och istället avvaktar med att ta ett beslut i tränarfrågan. Däremot uppges Lugano ha Mitell som huvudkandidat för att ta över tränarjobbet inför nästa säsong.

Kan ersätta NHL-legendaren Uwe Krupp

Lugano har haft en tuff säsong och genomförde en tränarförändring i januari, där Uwe Krupp tog över efter att Luca Gianinazzi fått lämna. Krupp, som har ett förflutet både som spelare och tränare i NHL, skrev dock endast på ett kontrakt säsongen ut – vilket öppnar upp för Mitell som klubbens nästa långsiktiga lösning.

Tuff säsong för Lugano – inleder play out-serie

Den schweiziska storklubben, som vunnit sju mästerskapstitlar, har haft en tung vinter och slutade näst sist i grundserien. I helgen inleder laget en play out-serie i bäst av sju matcher mot jumbon Ajoie för att säkra sin plats i högstaligan.

Lugano har inte vunnit ett mästerskap sedan 2006 och har inte tagit sig förbi kvartsfinalen sedan 2018, då man förlorade finalen mot just ZSC Lions.

Med en förväntad tränarförändring hoppas klubben vända på trenden – och det ser ut som att Tomas Mitell kan bli den som får ansvaret att leda Lugano tillbaka till toppen.

Missa inte

👉 Luke Philp redo för Färjestad – debuterar kanske redan på torsdag
👉 Efter ingreppet - här är Färjestads glädjebesked
👉 Bröt kontraktet med Färjestad – klar för KHL-spel
Vilken kanal sänder Färjestad nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-13


Luke Philp redo för Färjestad – debuterar kanske redan på torsdag




Färjestad: Luke Philp redo för Färjestad – debuterar kanske redan på torsdag

Färjestads lagbygge är nu officiellt komplett. På tisdagen gjorde klubbens senaste tillskott, den kanadensiska forwarden Luke Philp, sitt första träningspass med laget i Karlstad. Han anlände med viss jetlag, lånade klubbor och en känsla av lättnad att äntligen få komma igång med hockeyn i Sverige.

– Skönt att ha det första passet gjort efter en lång resdag. Det känns okej med jetlag, jag kände av det lite under passet men det är något man får gå igenom, säger Philp till NWT.

Enligt tidningen var Philp, som enbart har erfarenhet från spel i Nordamerika, märkbart ovan vid den bredare europeiska isen. Trots det konstaterar han att det i grunden fortfarande är samma sport.

Färjestad spelar sin nästa match redan på torsdag i Strömstad Hockey Classic, där Leksand står för motståndet. Philp hoppas kunna debutera redan då, förutsatt att alla papper är i ordning.
– Så vitt jag vet ska alla papper vara klara så jag kan spela på torsdag, men det bestämmer inte jag, säger han.

Missa inte

👉 Efter ingreppet - här är Färjestads glädjebesked
👉 Bröt kontraktet med Färjestad – klar för KHL-spel
👉 Debut för Larmi när Färjestad möter Rögle i Ulricehamn

Sportlovin
2025-08-19