Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: LHC förhandlar med NHL-meriterad målvakt




Linköping HC: Uppgifter: LHC förhandlar med NHL-meriterad målvakt

Linköping är på jakt efter en ny förstemålvakt inför nästa säsong – och nu kan en riktig prestigevärvning vara på gång. Enligt uppgifter till Hockeynews förhandlar LHC med den NHL-meriterade finländaren Antti Raanta, 35.

Sportchefen Peter Jakobsson vill dock inte bekräfta uppgifterna.

– Ingen kommentar, säger han kort via sms till Hockeynews.

Tung meritlista – kan bli LHC:s nya förstaval

LHC avslutade säsongen starkt och undvek kvalspel, men målvaktssituationen har varit en utmaning. Christian Heljanko värvades för att vara en stabil sista utpost, men motsvarade inte förväntningarna. Nu ser klubben ut att satsa på ett betydligt mer meriterat namn.

Raanta har en imponerande bakgrund med 277 NHL-matcher på sin meritlista, där han har ett räddningssnitt på 91,5 procent. Han har även vunnit ett finskt mästerskap och spelat VM för Finland. Den gångna säsongen representerade han Genève-Servette i Schweiz och noterades för en räddningsprocent på 90,2 procent på 24 matcher.

Efter att nyligen ha lämnat Schweiz är han nu tillgänglig på den europeiska marknaden – och LHC jobbar hårt för att säkra hans underskrift.

Om förhandlingarna går i lås kan Linköping alltså få in en av de mest rutinerade målvakterna på marknaden till nästa säsong.

Se hans fullständiga statistik här nedan:


Missa inte

👉 KLART: Han lämnar LHC
👉 KLART: Han blir ny tränare i LHC
👉 Kovacs följer AIK – men någon klausul finns inte: "Har kontrakt i tre år"
Vilken kanal sänder Linköping HC nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-14


KLART: Han lämnar LHC




Linköping HC: KLART: Han lämnar LHC

Linköping Hockey Club meddelar att målvakten Adam Werner inte kommer att fortsätta i klubben till nästa säsong. Låneavtalet mellan Werner och LHC löper ut den 1 maj – och därmed går parterna skilda vägar.

27-årige Werner anslöt till klubben den 21 januari från finska TPS på ett korttidslån. Under sin tid i LHC-tröjan stod han för sex starter och noterades för en räddningsprocent på 89,6. Hans insatser blev viktiga i klubbens kamp för att säkra SHL-kontraktet.

Adam kom in till oss när vi behövde det som mest och har under sin sejour visat upp en stor portion professionalism gentemot klubben, sig själv och sina lagkamrater. Tillsammans med Jesper Myrenberg byggde han ett starkt målvaktspar, och flera av hans matcher visade sig vara avgörande när vi summerade säsongen, säger sportchef Peter Jakobsson.

Werner, som är född i Mariestad och har Mariestads BoIS som moderklubb, får nu söka nya utmaningar i karriären.

Missa inte

👉 KLART: Han blir ny tränare i LHC
👉 Kovacs följer AIK – men någon klausul finns inte: "Har kontrakt i tre år"
👉 KLART: Han återvänder till Linköping

Sportlovin
2025-04-24