Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: BIK Karlskoga värvar från konkurrenten




BIK Karlskoga: Uppgifter: BIK Karlskoga värvar från konkurrenten

BIK Karlskoga är mitt uppe i ett intensivt slutspel, men i kulisserna pågår redan arbetet med nästa säsongs trupp. Nu har klubben säkrat ett viktigt nyförvärv.

Enligt uppgifter till Expressen har BIK Karlskoga gjort klart med Jonatan Lundgren, den 197 cm långe och 102 kg tunge backen från Almtuna.

Lundgren har imponerat under säsongen i HockeyAllsvenskan och ska enligt uppgifter även ha lockat intresse från SHL-klubbar. Men nu har han gjort sitt val – det blir spel i Karlskoga kommande säsong.

Ersätter Milosevic i truppen

BIK Karlskoga förlorar Stefan Milosevic till Leksand, ett tapp klubben varit medveten om under en längre tid. Därför har sportchefen Torsten Yngveson haft möjlighet att noggrant scanna marknaden efter en ersättare – och valet föll på Lundgren.

Med sin defensiva stabilitet och fysiska spelstil är han tänkt att fylla luckan efter Milosevic. Skulle Karlskoga dessutom ta steget upp till SHL, är Lundgren redan en del av den framtida truppen.

Fostrad i Skellefteå – blomstrade i Hockeyettan

Lundgren är fostrad i Skellefteå AIK:s juniorverksamhet men valde efter juniortiden att ta vägen via Hockeyettan. Där har han utvecklats steg för steg, och efter att ha imponerat i Halmstad tog han klivet till Almtuna inför den här säsongen.

Nu fortsätter resan i Karlskoga – och kanske även i SHL om klubben lyckas gå hela vägen.



Se Lundgrens statistik här nedan:


Missa inte

👉 Alexander Ljungkrantz förlänger med BIK Karlskoga – klar för säsongen 2025/26
👉 Publikfavoriten stannar – Hampus Plato förlänger med BIK Karlskoga
👉 KLART: BIK Karlskoga värvar från SHL
Vilken kanal sänder BIK Karlskoga nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-18


Alexander Ljungkrantz förlänger med BIK Karlskoga – klar för säsongen 2025/26




BIK Karlskoga: Alexander Ljungkrantz förlänger med BIK Karlskoga – klar för säsongen 2025/26

Forwarden Alexander Ljungkrantz blir kvar i BIK Karlskoga. På måndagen meddelade klubben att 23-åringen skrivit på ett nytt kontrakt som sträcker sig över hela den kommande säsongen i HockeyAllsvenskan.

Ljungkrantz anslöt till Karlskoga i februari från Färjestad i SHL och gjorde omedelbart avtryck i offensiven. På 20 matcher i BIK-tröjan noterades han för 10 poäng (8 mål och 2 assist). Nu står det alltså klart att samarbetet fortsätter.

– BIK är den bästa platsen för mig att vara på och det ska bli jätteroligt att fortsätta resan vi är inne på. Vi är ruggigt revanschsugna efter uttåget mot AIK och ser med tillförsikt fram emot kommande säsong, säger Ljungkrantz i ett pressmeddelande från klubben.

Trots sin unga ålder har Ljungkrantz hunnit med 122 matcher i SHL, fördelat mellan Brynäs och Färjestad, där han stått för 11 mål och 7 assist. Förra säsongen var han en av Almtunas främsta målskyttar med 20 fullträffar och totalt 32 poäng på 44 matcher.

BIK Karlskogas sportchef Torsten Yngveson är mycket nöjd med att få ha med Ljungkrantz från start i lagbygget inför nästa säsong.

– Det känns jättebra. Med rätt omgivning och roll är jag övertygad om att han har kapaciteten att återigen göra 20 mål i HockeyAllsvenskan. De spetsegenskaperna besitter han, säger Yngveson.

Kontraktet gäller över säsongen 2025/2026.

Missa inte

👉 Publikfavoriten stannar – Hampus Plato förlänger med BIK Karlskoga
👉 KLART: BIK Karlskoga värvar från SHL
👉 KLART: Han återvänder – klar för två år med BIK Karlskoga

Sportlovin
2025-05-05