Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Jonathan Myrenberg på väg till USA – Boston Bruins vill träffa backtalangen




Linköping HC: Jonathan Myrenberg på väg till USA – Boston Bruins vill träffa backtalangen

Linköpingsbacken Jonathan Myrenberg reser snart till USA för att träffa Boston Bruins. NHL-klubben har fram till 1 juni på sig att erbjuda 21-åringen ett kontrakt – annars tappar de rättigheterna till honom.

– Först vill Boston träffa honom, sedan får vi se var det landar, säger agenten Martin Nilsson till Corren.

Ska bekanta sig med klubben

Myrenberg, som draftades av Vancouver Canucks 2021 men senare trejdades till Boston, har haft en skadefylld säsong i SHL. Det dröjde till januari innan han kunde göra sin debut för Linköping, där han till slut spelade 18 matcher.

Nu väntar ett besök i Boston, där klubben vill få en närmare titt på svensken.

– De vill bekanta sig med Jonathan, låta honom hälsa på klubben, kolla upp hans skada och prata om framtiden, säger Nilsson.

Tränade med Bruins AHL-lag

Myrenberg tränade nyligen med AHL-laget Providence Bruins, men något spel där i slutet av säsongen är inte aktuellt.

– Nej, eftersom han inte har något kontrakt är det inte aktuellt, säger Nilsson.

Kan bli kvar i Linköping

Om Bruins väljer att erbjuda Myrenberg ett kontrakt är det ändå inte säkert att han lämnar Sverige direkt. En utlåning tillbaka till Linköping är en möjlighet.

– Just nu är han inställd på att spela i LHC nästa säsong, men vi får se vad som händer efter mötet med Boston, säger Nilsson.

Beslutet kring Myrenbergs framtid väntas fattas efter besöket i USA.

Missa inte

👉 ”Musse” Håkanson redo för SHL-debuten
👉 Lugnande besked för LHC inför premiären – stjärnorna nära comeback
👉 LHC:s nya stjärnback: ”Ville ha Sverige som förstaalternativ”
Vilken kanal sänder Linköping HC nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-20


”Musse” Håkanson redo för SHL-debuten




Linköping HC: ”Musse” Håkanson redo för SHL-debuten

Med bara dagar kvar till SHL-premiären står Linköpings nya huvudtränare, Mikael "Musse" Håkanson, inför sin största utmaning hittills. Tillsammans med en relativt oerfaren stab ska han styra ett lag med en av SHL:s bredaste forwardssidor. För Hockeysverige.se ger han sina tankar inför lördagens premiär borta mot Frölunda.

"Jag vet inte, jag tror att jag nog hade mer nerver när jag gick in i omklädningsrummet första dagen i Linköping och hälsade på alla killar. Nu känns det som att man är på ett 'mission' och får ta det dag för dag," säger han.


Har mycket att jobba på

Efter en rörig fjolårssäsong med tränarbyte och uteblivet slutspel har Linköping nu en ny start under Håkanson. Han erkänner att laget har en hel del att arbeta med.

"Vi känner att vi har mycket att jobba på, det känner vi allihopa. Men vi tar steg för steg och försöker bli bättre varje dag," säger Håkanson.

Enligt honom handlar det om att förbättra allt från rollacceptans till lagets spelsystem. En stor utmaning är att få ihop en bred trupp med många toppforwards, där alla måste köpa sina roller.


Enighet i gruppen

Trots den tuffa uppgiften menar Håkanson att det finns en stor styrka i laget. Flera spelare har kommit till klubben trots erbjudanden från andra lag, vilket han ser som ett tecken på att de vill vara en del av den resa som Linköping nu påbörjar.

"Jag vet att killarna vill göra det här tillsammans, och göra sitt bästa för klubben," säger han och tillägger att han känner sig trygg med den nya staben och att spelarna har respekt för ledarskapet.

Håkanson, som senast var i Linköping 2012, är fast besluten att få klubben att "ta ett steg" och ge dem chansen att vinna varje match.

Missa inte

👉 Lugnande besked för LHC inför premiären – stjärnorna nära comeback
👉 LHC:s nya stjärnback: ”Ville ha Sverige som förstaalternativ”
👉 Tung smäll för LHC: Stjärnan skadad - ska undersökas

Sportlovin
2025-09-12