MoDo Silly Season 2025/26 - Så kan MoDos lag se ut nästa säsong - här är drömvärvningarna




Modo: MoDo Silly Season 2025/26 - Så kan MoDos lag se ut nästa säsong - här är drömvärvningarna

Efter två säsonger i SHL tvingas Modo återvända till Hockeyallsvenskan. Degraderingen innebär stora omvälvningar i truppen, där många spelare förväntas lämna samtidigt som vissa blir kvar för att leda omstarten.

Kärnspelare som stannar

Två spelare är garanterade en fortsättning i Modo: Oscar Pettersson och Sebastian Ohlsson. Dessa två har varit viktiga för laget och har inte dragit till sig tillräckligt med intresse från andra klubbar för att lämna.

Ett yngre garde med Jakob Norén, Lukas Pettersson och Milton Gästrin kan gynnas av degraderingen, då de får större roller i Hockeyallsvenskan. Gästrin, född 2007, väntas få en mer framskjuten roll under säsongen 25/26, medan talangen Milan Sundström (född 2009), son till Niklas Sundström, kan få chansen att debutera i A-laget.

Lagkaptenen David Rundblad har tre alternativ: att fortsätta i Modo, flytta till Skellefteå eller lägga skridskorna på hyllan. En fortsättning i Modo är en möjlighet om klubben kan övertyga honom om att spela vidare i Hockeyallsvenskan.

Måns Carlsson, som tidigare varit en toppspelare i allsvenskan, kan stanna om han inte lockas av utlandsspel eller väljer att återvända till Mora.

Spelare som väntas lämna

En stor del av Modos SHL-trupp kommer att försvinna. Bland dessa återfinns:

  • Målvakter: Lassi Lehtinen, Olle Eriksson Ek

  • Backar: David Bernhardt, Victor Berglund, Mattias Norlinder, Pontus Näsén, Tobias Winberg, Paul Ladue

  • Forwards: Mikkel Aagaard, Tyler Benson, Riley Woods, Sam Vigneault, Lukas Jasek, Theodor Niederbach, Jesper Olofsson, Johan Södergran, Alexander True



En av få positiva aspekter av nedflyttningen är att kontrakten rivs, vilket innebär att Modo slipper dyra och underpresterande spelare. Exempelvis Alexander True och Lukas Jasek hade stora kontrakt men presterade inte som förväntat. Jesper Olofsson, som hade ett långt kontrakt värt flera miljoner kronor, går nu miste om dessa pengar.

Backstjärnan David Bernhardt och publikfavoriten Riley Woods har båda dragit till sig stort intresse och väntas inte följa med ner i Hockeyallsvenskan. Samma gäller Mikkel Aagaard, som redan bekräftat att han vill fortsätta spela i SHL.

Spelare klara för andra klubbar

Två spelare har redan gjort upp om sin framtid:

  • Theo Jacobsson – klar för Nybro

  • Sampo Ranta – klar för Örebro

Förändringar i tränarstaben

Huvudtränaren Mattias Karlin blir kvar i Modo, liksom målvaktstränaren Michal Zajkowski. Däremot kommer klubben att leta efter två nya assisterande tränare inför säsongen 25/26. Sportchefen Henrik Gradin har avtal, men enligt uppgifter till Expressen har ett SHL-lag visat intresse för hans tjänster.

Värvningsstrategi och drömförstärkningar

Modo står nu inför en omfattande rekryteringsprocess där Henrik Gradin har en tuff uppgift att bygga en slagkraftig trupp för att ta sig tillbaka till SHL. Några drömvärvningar inkluderar:

  • Robert Hägg, 30 – tidigare Modo-spelare med NHL-meriter, men en återkomst till HA är osannolik.

  • Jean-Luc Foudy, 22 – en snabbskridskoåkare från AHL som Gradin har kontakt med genom sitt jobb i Colorado Avalanche.

  • Tyler Kelleher, Djurgården – en av HA:s bästa forwards, som varit en nyckelspelare i flera SHL-avancemang.

  • Lukas Wernblom, 24 – målskytt från TPS i Finland med Modo-bakgrund.

  • Carl-Johan Lerby, Kalmar – poängstark back som skulle kunna förstärka defensiven.

Modos framtid

Modo står inför en tuff men nödvändig omstrukturering. Stora delar av truppen kommer att bytas ut, men klubben har en stabil grund att bygga på med yngre talanger och en stark tränarstab. En återkomst till SHL kommer inte att ske över en natt, men om rätt spelare stannar och smarta värvningar görs kan Modo snabbt bli en toppkandidat i Hockeyallsvenskan.

Sportchefen Henrik Gradin har nu en intensiv sommar framför sig där han måste hitta rätt balans mellan erfarenhet och framtidslöften. Lyckas han, kan Modo vara en allvarlig utmanare för SHL-avancemang redan 2025/2026.



Missa inte

👉 Uppgifter: MoDo vill värva från Leksand
👉 Tvingades lämna MoDo - nu klar för konkurrent
👉 KLART: Han tar över MoDo - blir ny tränare
Vilken kanal sänder Modo nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-25




Uppgifter: MoDo vill värva från Leksand




Modo: Uppgifter: MoDo vill värva från Leksand

Uppgifter: Karlbergs första drag – vill plocka in LIF-forward

MoDo Hockey har börjat sätta riktningen inför nästa säsong i Hockeyallsvenskan.

Efter att nye huvudtränaren Mikael Karlberg – “Challe” – presenterats tidigare i veckan, har arbetet med truppbygget tagit fart. Och nu pekas ett första konkret namn ut.


Vill värva Östman

Enligt uppgifter till HockeyNews har Karlberg lyft fram Kalle Östman som ett tänkbart nyförvärv.

Den 31-årige centern lämnar Leksands IF efter degraderingen – och finns därmed tillgänglig på marknaden.

Karlberg känner Östman väl från tiden i Dalarna, vilket kan väga tungt i jakten.


Stabil tvåvägscenter

Östman har under sina år i Leksand etablerat sig som en pålitlig center med stark defensiv och jämn produktion.

Själv hade han gärna stannat i klubben.

– Det var inte så här jag såg min sejour avslutas, säger han till Falu-Kuriren.


Stora förändringar i MoDo

MoDo har redan rört om rejält i truppen efter semifinaluttåget mot BIK Karlskoga.

Flera tunga namn har lämnat, däribland:

  • David Rundblad
  • Matt Anderson
  • Kyle Topping

Samtidigt har klubben redan förstärkt med:

  • Arvid Caderoth
  • Oskar Wahlberg

Och förlängt med:

  • Jakob Hellsten
  • Elton Hermansson

Fler namn på gång

Utöver Östman jobbar MoDo vidare med fler förstärkningar.

Backen Samuel Jonsson uppges finnas på flera topplags radar – där även MoDo ska vara med i bilden.


“Sätta sin prägel”

Karlberg själv har varit tydlig med vad han vill förändra.

– Jag vill titta på vad som funkat och hur vi kan spela närmare varandra och hjälpa varandra bättre på isen, säger han.


Ny era i MoDo

Med ny tränare, stor spelaromsättning – och tydliga värvningsspår – håller MoDo på att formas om.

Och Kalle Östman kan bli första pusselbiten i Karlbergs nya lagbygge.

Missa inte

👉 Tvingades lämna MoDo - nu klar för konkurrent
👉 KLART: Han tar över MoDo - blir ny tränare
👉 KLART: MoDo värvar från SHL

Sportlovin
2026-04-24