Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Han återvänder till Oskarshamn




Oskarshamn: KLART: Han återvänder till Oskarshamn

Silly season är officiellt i gång, och IK Oskarshamn har glädjen att meddela att Joel Svensson återvänder till moderklubben. Den 20-årige forwarden har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över de kommande två säsongerna och är redo att dra på sig IK-tröjan igen i höst.

Joel Svensson lämnade IK Oskarshamn redan vid 14 års ålder för att följa sina hockeydrömmar. Han flyttade då till Växjö Lakers där han snabbt imponerade i klubbens juniorlag, och 2019 gjorde han debut i J18. Svensson har därefter haft en framgångsrik juniorkarriär, inklusive spel i SHL med Växjö Lakers och utlåning till Kristianstad IK i HockeyEttan, där han levererade poäng. Under säsongen 2024/2025 har han varit utlånad från Växjö till Tingsryd och Kalmar, och avslutade säsongen med att göra sitt första HockeyAllsvenska slutspelsmål för Kalmar.

Sportchef Arsi Piispanen ser Joel Svensson som en viktig pusselbit i lagbygget för nästa säsong.

– Kul att Joel valde att komma hem! Han kommer vara förstaårssenior, även om han spelade i HockeyAllsvenskan hela förra säsongen. Det blev en konstig säsong för honom där han pendlat mellan Tingsryd, Växjö och Kalmar, men vi vet vad han behöver utveckla för att ta nästa steg in i seniorhockeyn. Han har mycket potential, vilket blev tydligt när han draftades av Chicago Blackhawks förra sommaren. Joel kommer kunna hjälpa oss med sin skicklighet i 1 mot 1-situationer och är en naturlig målskytt, säger Piispanen.

Joel Svensson ser fram emot att återvända hem och spela för IK Oskarshamn igen.

– Det känns jättebra. Tanken på att den här dagen skulle komma har alltid funnits och efter att ha pratat med både Arsi och Jeff kändes valet självklart. Jag ser fram emot säsongen, säger Svensson och fortsätter:

– Jag ser fram emot att få dra på mig IK-tröjan, känna stämningen i Be-Ge Hockey Center och spela min bästa hockey inför publiken och speciellt framför Blue Front Support.

Med Joel Svensson ombord har IK Oskarshamn säkrat en lovande talang med stor potential. Fansen ser nu fram emot att se honom utvecklas ytterligare och bidra till lagets framgångar under de kommande säsongerna.

Missa inte

👉 Bytte HV71 mot Oskarshamn: ”Stod i klacken när jag var liten”
👉 Tung smäll för IKO: Krossades av HV71
👉 IK Oskarshamn sätter ny kurs – ska nå SHL-kval inom tre år
Vilken kanal sänder Oskarshamn nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-04-10


Bytte HV71 mot Oskarshamn: ”Stod i klacken när jag var liten”




Oskarshamn: Bytte HV71 mot Oskarshamn: ”Stod i klacken när jag var liten”

Herman Träff återvänder hem: ”Stod i klacken när jag var liten”

Efter att ha brutit kontraktet med HV71 är 19-årige Herman Träff tillbaka i moderklubben IK Oskarshamn. I en intervju med HockeySverige.se berättar han om hemflytten, tiden i HV71 och NHL-klubbens roll i övergången.


Återkomst till arenan där allt började

Under onsdagskvällen möttes HV71 och Oskarshamn i en träningsmatch, och för Träff blev det en känslosam återkomst till Husqvarna Garden. Efter fem säsonger i HV71 återvände han till Oskarshamn under sommaren.

– Det var kul och tuffa tag där ute. Jag fick verkligen hålla blicken uppe, men det var en rolig match, säger Träff efteråt.

HV71 vann matchen med 6–2, och Träff var i centrum vid flera tillfällen, bland annat i konfrontationer med tidigare lagkamrater.

– Det blev lite extra känslor, absolut. Men det är bara roligt att spela sådana matcher innan säsongen börjar på allvar, säger han.


Hemma i IK Oskarshamn

Träff, som växte upp i Oskarshamn och spelade i klubben som ungdom, gick till HV71 som 15-åring 2020. Flytten hem har nu gett honom möjlighet att spela sina första seniormatcher för moderklubben. Under försäsongen har han bildat en ”ungdomskedja” med Joel Svensson och Viggo Nordlund.

– Det är jättekul att spela tillsammans med dem. Jag har känt Joel sedan vi var små, och vi har spelat ihop länge. Det är också fantastiskt att ha familj och släkt nära på matcherna, säger Träff.

Han beskriver känslan av att spela för Oskarshamn som något alldeles särskilt:

– Jag stod i klacken som liten och skrek med samma grabbar som är med där än i dag. Det är en väldigt speciell känsla.


Beslutet att lämna HV71

Träff hade kontrakt med HV71 även till 2026, men efter att Nikola Pasic anslutit till truppen fanns ingen plats för honom. Klubbarna kom överens om att bryta kontraktet, vilket möjliggjorde flytten hem.

– Jag är nöjd med mitt val. Jag trivs jättebra här och ser fram emot att fortsätta utvecklas, säger Träff.

Under sin tid i HV71 fick Träff SHL-debuten 2023 och spelade totalt 25 matcher i SHL, 9 i HockeyAllsvenskan och 2 matcher i U20 Nationell, inklusive lån till Västerås och Nybro.

– Det har varit både tufft och lärorikt att åka fram och tillbaka på lån, men det är en erfarenhet som alla hockeyspelare får någon gång, säger han.


NHL-erfarenhet på meritlistan

Förutom övergången från HV71 till Oskarshamn var Träff också inblandad i en NHL-trejd i våras. Draftad av New Jersey Devils 2024 i tredje rundan, fick hans rättigheter sedan övergå till Anaheim Ducks. Under sommaren deltog han i deras utvecklingsläger i USA.

– Det var riktigt kul. Jag trivdes skitbra och lärde känna många nya kompisar. Det var också speciellt med vädret – man kunde gå in i ishallen och sedan ut igen i shorts och flip-flops, säger han med ett skratt.

Träff berättar att NHL-klubben också uppmuntrade flytten till Oskarshamn för att få mer speltid i en tidig fas av karriären.


Ser fram emot säsongen

Förra säsongen stod Träff för 3+4 på 25 SHL-matcher med HV71 och visade även i HockeyAllsvenskan att han kan leverera trots sin unga ålder. Nu får han vara med från start i Oskarshamn, något han ser som en stor fördel.

– Det är skönt att vara på samma plats hela tiden, träna hårt och vinna ihop med laget. Jag ser verkligen fram emot säsongen, säger han.

Träff avslutar med ett skratt:

– Ja, jag hoppas bidra med mål och smällar också – det är precis det jag vill.

 

Missa inte

👉 Tung smäll för IKO: Krossades av HV71
👉 IK Oskarshamn sätter ny kurs – ska nå SHL-kval inom tre år
👉 Chocken: Poängkungen lämnar – IK Oskarshamn bryter kontraktet

Sportlovin
2025-09-04