Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Betalade flera miljoner för att lämna Timrå - internt missnöje




Timrå IK: Betalade flera miljoner för att lämna Timrå - internt missnöje

En tung nyhet slog ner i SHL under torsdagen – Olli Jokinen lämnar sitt uppdrag som huvudtränare i Timrå IK. Enligt uppgifter till Expressen tvingades den tidigare NHL-stjärnan betala mellan en och två miljoner kronor ur egen ficka för att bryta sitt kontrakt med klubben.

När Jokinen värvades av dåvarande sportchefen Kimmo Kapanen inför säsongen 2024/25 var det med ett avtal skrivet över två år med option på ett tredje. Nu, bara ett år senare, har båda finländarna lämnat sina poster – båda med familjeskäl som officiell förklaring.

Men enligt uppgifter till Expressen var det inte bara familjesituationen som låg bakom avskedet. Det ska ha funnits ett internt missnöje inom spelargruppen kopplat till Jokinens ledarskap. Spelare vittnar om en negativ attityd från tränaren och att vissa individer blivit utpekade som syndabockar inför laget. Hans offentliga image som tuff och krävande coach sägs inte ha speglat verkligheten, där flera källor beskriver hans ledarskap som ett "spel för galleriet".

För att lösa situationen inleddes förhandlingar om att avsluta kontraktet i förtid – en process där parterna enligt uppgifterna stod långt ifrån varandra inledningsvis. Till slut nåddes dock en överenskommelse där Jokinen själv betalade sig fri från avtalet.

Timrå IK har ännu inte kommenterat uppgifterna om den ekonomiska överenskommelsen eller det påstådda missnöjet i truppen. Klubben står nu inför uppgiften att hitta en ny huvudtränare inför nästa säsong.

Missa inte

👉 NHL-kontrakt för Timrås nya backtalang
👉 KLART: Han blir ny tränare i Timrå
👉 Hyvärinen om Jokinens plötsliga avsked: "Det gick riktigt, riktigt snabbt"
Vilken kanal sänder Timrå IK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-04-25


NHL-kontrakt för Timrås nya backtalang




Timrå IK: NHL-kontrakt för Timrås nya backtalang

NHL-kontrakt för Timrås nya backtalang

Alfons Freij har haft en intensiv start på sommaren – och nu står det klart att 19-åringen skrivit på sitt första NHL-kontrakt.

Bara en dag efter att landslagskollegan Lucas Pettersson skrev NHL-avtal följer Freij i samma spår. Under natten till söndag meddelade Winnipeg Jets att den svenska backtalangen skrivit ett treårigt rookie-kontrakt värt 975 000 dollar.

Freij tillhörde senast Björklöven, dit han var utlånad från Växjö Lakers under säsongen 2024/25. På 29 matcher i Hockeyallsvenskan stod han för åtta poäng – samtidigt som han etablerat sig som en av Sveriges främsta backar i 06-kullen. Med erfarenhet från U16-, U17- och U18-landslaget har han nu även tagit plats i Juniorkronornas trupp inför vinterns JVM.

Inför kommande säsong väntar spel i SHL. I april blev det klart att Freij skrivit ett tvåårskontrakt med Timrå IK, ett steg han ser som viktigt för sin utveckling.

– Jag ser väldigt positivt på att komma till Timrå. Det känns som att något riktigt spännande håller på att byggas upp här, och det ska bli kul att vara en del av det. Jag vill bidra som en tvåvägsback, med energi och spel över hela banan. Fokus är att utvecklas på alla plan – och förstås att slå mig in i JVM-truppen och spela en lång SHL-säsong, sade Freij vid sin presentation.

 

Missa inte

👉 KLART: Han blir ny tränare i Timrå
👉 Hyvärinen om Jokinens plötsliga avsked: "Det gick riktigt, riktigt snabbt"
👉 Jokinen om avhoppet från Timrå: ”Fattade ett väldigt själviskt beslut”

Sportlovin
2025-06-15