Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Linköping gör ny prestigevärvning - klar för fyra år




Linköping HC: Linköping gör ny prestigevärvning - klar för fyra år

Linköping Hockey Club fortsätter att rusta inför nästa säsong. Efter att tidigare ha presenterat stjärnbacken Theodor Lennström står det nu klart att även toppcentern Fredrik Karlström ansluter till klubben – på ett fyraårskontrakt.

– Det känns grymt bra och kul att få komma tillbaka till Linköping. Jag vill vara med och ta klubben till en ny nivå, säger Karlström i ett pressmeddelande.

27-årige Karlström återvänder till svensk hockey efter fyra säsonger i Nordamerika, där han tillhört både Dallas Stars och New York Islanders organisationer. Den senaste säsongen spelade han i AHL med Bridgeport Islanders, och har totalt noterats för 121 poäng på 223 matcher i ligan.

Nu återvänder han till SHL – och till Linköping, där han tidigare tillbringat två säsonger innan det stora genombrottet kom i Växjö Lakers. I Växjö blev han SM-guldvinnare 2021 och bildade då en av seriens mest fruktade kedjor tillsammans med Marcus Sylvegård och Pontus Holmberg.

– Jag kommer hit som en Fredrik Karlström 2.0. Jag har utvecklats, spelat mycket center och lagt på mig mer fysik. Det är med stora förväntningar jag kommer tillbaka, både på mig själv och laget, säger han.

Sportchefen Peter Jakobsson lyfter rekryteringen som ett styrkebesked – och pekar på fansens betydelse i att locka spelare av Karlströms kaliber:

– Det här är ett grymt statement för oss. Att Fredrik väljer LHC igen säger mycket. Han har storlek, skott, är stark framför mål och har en härlig personlighet. Den här typen av värvningar möjliggörs tack vare stödet från fans, partners och näringsliv.

Karlström kommer att spela i tröja nummer 70 och ansluter till laget inom kort.

Missa inte

👉 NHL-drömmen pausad för Jonathan Myrenberg – fokuserar nu fullt ut på LHC
👉 Har lämnat LHC - berättar nu om framtiden
👉 Efter tuffa skadeåren – Karlström redo för ny SHL-satsning
Vilken kanal sänder Linköping HC nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-05-08


NHL-drömmen pausad för Jonathan Myrenberg – fokuserar nu fullt ut på LHC




Linköping HC: NHL-drömmen pausad för Jonathan Myrenberg – fokuserar nu fullt ut på LHC

Jonathan Myrenbergs NHL-dröm har fått sig ett bakslag. Efter en skadefylld säsong i SHL stod det klart att Boston Bruins inte erbjuder något kontrakt – och nu satsar 22-åringen helhjärtat på att studsa tillbaka med Linköping HC.

– Det var riktigt surt, men nu känns det jäkligt skönt att vara tillbaka i LHC, säger han till Hockeysverige.se.


I slutet av mars var framtidshoppet fortfarande levande. Jonathan Myrenberg reste över till Nordamerika efter SHL-säsongens slut för att visa upp sig för Boston Bruins – klubben som draftade honom 2021.

Men efter en dryg två veckor lång vistelse utan besked, stod det klart: den 1 juni löpte rättigheterna ut – utan kontrakt.

– De sa att de varit intresserade, men att de tyckte det var för stor risk efter en säsong där de knappt sett mig spela. Det var där det föll, säger Myrenberg.


Ryggskadan kostade dyrbar tid – och ett NHL-kontrakt

Säsongen 2024/25 blev inte som planerat för den tidigare landslagsbacken. En ryggskada höll honom borta från spel ända till januari. Trots 18 matcher med LHC blev det för lite för att övertyga Bruins.

– Man började ju fundera lite på hur det skulle vara att vara där borta på heltid. Så när beskedet kom var det riktigt surt, säger han.


”Vill visa att jag fortfarande hör hemma i landslaget”

Nu väntar ett avgörande år för 22-åringen. Dels för att kontraktet med Linköping går ut efter säsongen, dels för att han vill visa att hans landslagsplats från säsongen innan inte var någon tillfällighet.

– Jag vill visa att det inte bara var en säsong, utan att det är där jag hör hemma – och att jag bara kommer bli bättre, säger Myrenberg.

Samtidigt känner han sig fysiskt redo igen.

– Just nu mår kroppen bra. Jag kör fullt på sommarfysen, det är inga konstigheter. Det känns bra att få en riktig försäsong – det tror jag att jag behöver.


Fokuserar helt på Sverige – och framtiden

Med NHL-chanserna tillfälligt satta på paus är siktet inställt på en stark säsong i SHL.

– Det finns inget annat just nu än att göra det så bra som möjligt här i Linköping. Förhoppningsvis kan jag skapa nytt intresse, säger han.

Missa inte

👉 Har lämnat LHC - berättar nu om framtiden
👉 Efter tuffa skadeåren – Karlström redo för ny SHL-satsning
👉 Beskedet: Har kontakt med drömvärvningen

Sportlovin
2025-06-10