Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Tung prestigevärvning till Färjestad – Michelle Löwenhielm klar för SDHL-nykomlingen




Färjestad: KLART: Tung prestigevärvning till Färjestad – Michelle Löwenhielm klar för SDHL-nykomlingen

Färjestad BK gör en rejäl förstärkning inför sin historiska SDHL-debut – landslagsmeriterade Michelle Löwenhielm är klar för klubben. Den rutinerade 30-åringen ansluter från SDE och har skrivit på ett ettårskontrakt.

– Det känns otroligt inspirerande att få komma till Färjestad. Det känns som det gärna får bli augusti snart, säger Löwenhielm i ett pressmeddelande.

Värvningen ses som en tung prestigevärvning för nykomlingen, som nu får in en av svensk damhockeys mest rutinerade spelare. Löwenhielm har över tio års erfarenhet från landslagsspel, internationella ligor som NCAA i USA – och har länge varit en bärande kraft i SDE.

Ska leda från backlinjen

Trots att Löwenhielm tidigare varit mest känd som forward kommer hon i Färjestad att ta plats som back – en roll hon har god vana av.

– Jag är uppvuxen som back och har spelat det både med killarna och i college. Det ska bli väldigt kul att få ändra om och se vad jag kan bidra med från backpositionen, säger hon.

”Rutin vi letat efter”

Färjestads sportchef Emma Murén är mycket nöjd med nyförvärvet och menar att Löwenhielms erfarenhet blir ovärderlig under debutsäsongen i SDHL.

– Det känns riktigt kul att vi fått in Michelle i vårt lag. En otroligt rutinerad spelare som vi också letat efter. Hon har varit med om mycket i sin karriär och vi kommer att kunna lära oss otroligt mycket av henne, säger Murén.

Kontraktet sträcker sig över ett år och markerar ännu ett steg i Färjestads storsatsning för att etablera sig i den högsta serien.

Missa inte

👉 Färjestads supertalang vill lämna för USA – klubben vägrar: "Avtalsbrott"
👉 KLART: Färjestad värvar från allsvenskan
👉 NHL-klubben släpper Färjetadsforwarden
Vilken kanal sänder Färjestad nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-05-08


Färjestads supertalang vill lämna för USA – klubben vägrar: "Avtalsbrott"




Färjestad: Färjestads supertalang vill lämna för USA – klubben vägrar:

18-årige landslagsbacken Malte Vass vill ta nästa steg i karriären – via collegehockey i USA. Men Färjestad BK sätter stopp.

– Lämnar han är det ett avtalsbrott, säger Svenska Ishockeyförbundets Mike Helber till Värmlands Folkblad.

Stor framtid – och stor konflikt

Efter en stark säsong med både U18-VM och SHL-debut är Malte Vass ett av svensk hockeys hetaste namn. Men nu stormar det kring storlöftet. Vass vill bryta sitt kontrakt med Färjestad och ansluta till Boston University – något som klubben säger nej till.

– Vi har hört att han vill flytta, men han har ett år kvar på sitt avtal och vi räknar med att han fullföljer det, säger Fredrik Jonsson, junioransvarig i FBK.

Förbundet tar ställning – ”College bryr sig inte”

Situationen har fått även Svenska Ishockeyförbundet att reagera. NCAA, som styr amerikansk collegehockey, står utanför internationella övergångsregler – vilket gör att spelare kan lämna svenska klubbar utan övergångssumma.

– Det är ett avtalsbrott, men collegebiten bryr sig inte om det, säger Mike Helber, strategisk sportchef på förbundet.

Han varnar för att utvecklingen hotar svensk hockeys ungdomssystem:

– Färjestad har investerat mycket i Malte. Det är ohållbart om spelare bara kan bryta kontrakt för att det dyker upp något nytt och spännande. Vi kommer jobba hårt för att skydda våra avtal.

Vass: "Står för vad jag vill"

Malte Vass bekräftar själv sina planer – men betonar att han har respekt för klubben.

– Jag förstår hur FBK tänker. Men samtidigt är det mitt liv och mitt val. Jag vill att Färjestad ska förstå hur jag tänker, och därför pratar vi mycket just nu, säger han till VF-sporten.

Kan stoppas från landslaget

Om Vass ändå lämnar kan konsekvenserna bli kännbara. Enligt Helber kan spelaren bli otillgänglig för landslagsspel, då övergången inte följer de internationella reglerna.

– Det är en fråga vi i så fall måste ta ställning till, säger Helber.

Färjestad har hittills vägrat släppa spelaren. Situationen riskerar nu att bli en symbolfråga i den växande konflikten mellan svensk ungdomshockey och den fria amerikanska collegemarknaden.

Missa inte

👉 KLART: Färjestad värvar från allsvenskan
👉 NHL-klubben släpper Färjetadsforwarden
👉 AVSLÖJAR: Därför valde stjärnan FBK

Sportlovin
2025-05-29