Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Lämnar Timrå - klar för ny klubb




Timrå IK: KLART: Lämnar Timrå - klar för ny klubb

Efter tre säsonger i Timrå IK står det nu klart att den finske backen Elmeri Eronen lämnar SHL och återvänder hem till Liiga. 30-åringen har skrivit på ett ettårskontrakt med HPK, där han tidigare spelade mellan 2019 och 2021.

Övergången presenterades under torsdagen av den finska klubben på deras officiella hemsida.

– Vi är väldigt glada att få Elmeri tillbaka till klubben. Eronen är en skicklig back med ett bra spelsinne, som kommer att kunna bidra i både offensiven och defensiven. Tack vare hans mångsidighet kommer han att vara en ledande spelare för oss nästa säsong, säger HPK:s vd Kaj Källarsson.

Eronen gjorde 19 poäng på 47 matcher i SHL den gångna säsongen och har under sina tre år i Timrå etablerat sig som en offensivt skicklig tvåvägsback. Nu väntar en nygammal miljö – med bekanta ansikten.

Återförenas med Manner och Nikkilä

I HPK får Eronen Mikko Manner som huvudtränare – välkänd för den svenska hockeypubliken efter sin tid i Brynäs IF. I laget finns även SHL-bekantingen Petteri Nikkilä, som spelade för Linköping säsongen 2020/21.

Under sin förra sejour i HPK fick Eronen chansen i det finska A-landslaget – och klubben hoppas nu att han återigen kan spela en ledande roll när laget ska ta nya kliv i Liiga.

Missa inte

👉 Timrå värvar ny guldhjälte från Luleå
👉 BESKEDET: Duon lämnar Timrå
👉 Centern lämnar Timrå
Vilken kanal sänder Timrå IK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-05-08


Timrå värvar ny guldhjälte från Luleå




Timrå IK: Timrå värvar ny guldhjälte från Luleå

Timrå IK förstärker truppen inför SHL-säsongen – och nu är det klart att forwarden David Lilja ansluter till klubben på ett treårskontrakt som sträcker sig till och med säsongen 2027/2028.

Den 25-årige Karlskogasonen har tidigare spelat för BIK Karlskoga, där han också inledde sin hockeyresa. Med sin offensiva spets, stora energi och vinnarskalle beskrivs Lilja som en spelare som kan bidra i båda riktningarna – men framför allt framåt.

– Det känns riktigt bra och riktigt spännande att få vara en del av Timrå IK, säger Lilja i ett pressmeddelande.

Han tillägger med ett skratt:
– Jag har inte jättemycket tidigare erfarenhet av Timrå, förutom att jag förlorat mycket mot dem. Men det verkar vara en riktigt bra förening.

Lilja ser fram emot att bidra både som målskytt och glädjespridare i omklädningsrummet:
– Jag vill sprida glädje utanför isen och göra mål på isen. Förhoppningen är att vi ska vinna många matcher – och jag vill vara med och bidra till det.

Timrås sportchef Kent Norberg är nöjd med nyförvärvet:
– David kommer in med härlig energi och en tydlig vilja att utvecklas. Han har offensiva kvaliteter som vi tror mycket på, och vi ser fram emot att följa hans resa hos oss.

David Liljas kontrakt med Timrå IK gäller till och med säsongen 2027/28.

Missa inte

👉 KLART: Lämnar Timrå - klar för ny klubb
👉 BESKEDET: Duon lämnar Timrå
👉 Centern lämnar Timrå

Sportlovin
2025-05-09