Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Rögles drömvärvning ser ut att spricka – stjärnan väljer bort SHL




Rögle BK: Uppgifter: Rögles drömvärvning ser ut att spricka – stjärnan väljer bort SHL

Det var ett namn som satte hoppet i brand hos många Rögle-supportrar. En spelare med klubbhjärta, karisma och ett spel som passar perfekt in i Catena Arenas taktiska ramverk. En återkomst verkade länge inte bara möjlig – utan trolig.

Men nu ser den gröna drömmen ut att krossas.

Efter veckor av spekulationer och en spirande förhoppning om att få se honom tillbaka i SHL – och Rögletröjan – kommer nu beskedet som lär svida i Ängelholm.

Enligt Puckpedia har den tidigare SHL-stjärnan Rodrigo Abols skrivit ett nytt ettårskontrakt med NHL-klubben Philadelphia Flyers. Kontraktet är på envägskontrakt, värt 800 000 dollar – drygt 7,7 miljoner kronor – vilket innebär att Philadelphia planerar att använda honom på NHL-nivå även nästa säsong.

Ett dråpslag för Rögle

Abols skrev på ett treårskontrakt med Rögle så sent som 2023, men det gällde endast under förutsättning att han inte skulle få ett nytt NHL-kontrakt till nästa säsong. Det fick han nu – och därmed fryser Röglekontraktet inne, åtminstone för ett år till.

Det är ett dråpslag för sportchef Hampus Sjöström, som enligt uppgifter haft kontakt med Abols krets under våren och hoppats på ett återseende redan till hösten.

Gjorde avtryck i NHL – och nu väntar VM

Den 29-årige lettiske centern fick NHL-debutera i januari och noterades för fem poäng (2+3) på 22 matcher med Flyers. I AHL var han en nyckelspelare med 32 poäng på 47 matcher för Lehigh Valley Phantoms.

Flytten tillbaka till Nordamerika gav honom alltså till slut det NHL-genombrott han kämpat för – och belönas nu med fortsatt förtroende.

Abols är dessutom klar för spel i VM med Lettland och väntas ansluta till laget i Stockholm redan i morgon, där han kommer att vara tillgänglig till lördagens möte med Finland.

Rögle får tänka om

För Rögles del innebär det att jakten på en ny toppcenter fortsätter. Drömmen om att bygga ett lag med Abols som en bärande offensiv kraft förblir just en dröm – åtminstone ännu en säsong.

Och i Catena Arena får man vänta ett tag till på sin återvändande hjälte.

Missa inte

👉 Bengtsson tillbaka – ger besked om skadan och kaptensfrågan
👉 Tillbaka – efter 339 dagar: ”Otrolig känsla”
👉 Här är Rögles stora glädjebesked
Vilken kanal sänder Rögle BK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-05-14


Bengtsson tillbaka – ger besked om skadan och kaptensfrågan




Rögle BK: Bengtsson tillbaka – ger besked om skadan och kaptensfrågan

Rögle-kaptenen Anton Bengtsson har varit borta från isen efter en handskada – men nu är han tillbaka i full träning. Samtidigt kommenterar han den öppna kaptensfrågan inför SHL-starten.

Bengtsson avbröt säsongens första ispass och har sedan dess varit ensam på frånvarolistan. Under måndagen var 32-åringen dock tillbaka i full fart.

– Jag tycker att intensiteten på träningarna är jäkligt hög, det är den största skillnaden så här långt. Alla går, det smäller och är lite tjurigt. Det tror jag kommer hjälpa oss i längden, säger han till Helsingborgs Dagblad.

”Allting är öppet”

Bengtsson har burit kaptensrollen de tre senaste säsongerna. Men med nye tränaren Dan Tangnes vid rodret är frågan öppen inför hösten.

– Vi har inte pratat jättemycket om det. Mest att han vill lära känna laget. Det är hans beslut och jag kommer vara samma människa den här säsongen som jag var förra. Jag kommer att göra allt jag kan för att bidra till laget, sen får vi se om jag blir kapten eller inte, säger Bengtsson.

Om han får frågan är svaret dock givet:

– För mig är det självklart. Jag trivs jättebra med uppgiften och tycker även att jag vuxit med den.

Tillbaka som center

Efter att ha växlat mellan ytterforward och center de senaste åren har Tangnes gett Bengtsson tydliga besked inför säsongen.

– Jag är inställd på att gå center. Framförallt är det skönt att få en liten stämpel som säger att jag kommer att börja där, så jag kan fokusera på det, säger han.

Bröllop och VM – nu väntar spel

Efter en intensiv vår med VM-spel följt av sommarbröllop är Bengtsson nu redo för match igen.

– Det har varit jättebra sommar. Jag ska inte säga att jag ligger back, men jag har inte kunnat träna på lika mycket som de andra. Därför är det perfekt att kunna jobba ikapp nu, säger han.

Rögle reser på onsdag till Österrike för en träningscup. Där hoppas Bengtsson kliva in i hetluften direkt.

– Det funkade bra att träna nu och jag tar en dag i taget. Förhoppningsvis blir det spel i helgen, det är min plan, säger han.

Missa inte

👉 Tillbaka – efter 339 dagar: ”Otrolig känsla”
👉 Här är Rögles stora glädjebesked
👉 ”Ett ställe jag vill vara på” – Olofsson om nya kontraktet

Sportlovin
2025-08-18