Mardrömmen: Malmö riskerar att tappa stjärnan till NHL

Malmö Redhawks kan vara på väg att tappa sin poängstarke backstjärna. Enligt uppgifter till Expressen överväger Lassi Thomson att ta en ny chans i Nordamerika – och Ottawa Senators har ännu rättigheterna.
Sportchef Oscar Alsenfelt står inför en potentiellt tuff silly season. Trots att Lassi Thomson, 23, inte tog plats i Finlands VM-trupp har intresset från NHL-klubben Ottawa intensifierats.
Enligt tidningens uppgifter har Malmö redan fått en ”heads up” om att något är på gång. Thomson ska nu starkt överväga att återvända till Nordamerika – även om det innebär ett tvåvägskontrakt och spel i AHL.
19-målsskytt – på väg bort?
Den offensivt skicklige backen stod för 19 mål totalt i grundserien och slutspelet, ett imponerande facit som inte gått obemärkt förbi. Ottawa Senators, som fortfarande äger rättigheterna till finländaren, har fram till den 15 juni på sig att plocka tillbaka honom, trots att han har kontrakt med Malmö.
Skulle NHL-klubben erbjuda rätt avtal – även ett med relativt hög lön för AHL-spel – talar mycket för att Thomson accepterar, enligt Expressens källor.
Malmö redo – men oroade
Oscar Alsenfelt och Malmö Redhawks är enligt uppgifter införstådda med att det här scenariot kan bli verklighet – men håller ändå andan den kommande månaden.
Samtidigt uppges klubben ha börjat sondera marknaden för tänkbara ersättare, i fall att Ottawa trycker på knappen.
Om Thomson försvinner blir det ett kännbart tapp för Malmö – både sportsligt och strategiskt.
Nu är det bara att vänta – och hoppas.
Missa inte
👉 Filip Björkman klar för Malmö Redhawks – skriver tvåårskontrakt👉 Uppgifter: Han lämnar Mora - klar för Malmö Redhawks
👉 Uppgifter: NHL-bud på Malmös stjärnback – kan lämna SHL
Vilken kanal sänder Malmö Redhawks nästa match? Se mer på Matchtider.se
Sportlovin
2025-05-15