Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Stort tryck på Luleå Hockey – 1 500 i kö för säsongskort: "Helt galet"




Luleå Hockey: Stort tryck på Luleå Hockey – 1 500 i kö för säsongskort:

Luleå Hockeys historiska SM-guld har skapat ett supportertryck utan motstycke. När klubben till hösten inleder jakten på att försvara guldet väntar ett enormt publikintresse – långt över vad Coop Norrbotten Arena kan ta emot.

Sist jag kollade var det 1 500 personer som stod i kö för att köpa ett säsongskort. Det är helt galet, säger Luleås biljettansvarige Joakim Darhammar till NSD.

Det är första gången sedan 1996 som Luleå Hockey är regerande svenska mästare, och det märks. Trots prishöjningar på säsongskorten är suget större än någonsin.

De flesta har varit förstående. Vi har ju haft en inflation på 22 procent de senaste tre åren, men säsongskortspriserna har bara höjts med 15 procent, förklarar Darhammar.

Få nya platser att erbjuda

Men för den stora mängden supportrar som nu hoppas på en plats till varje hemmamatch ser läget tufft ut. Få nya kort kommer kunna erbjudas.

Jag kan inte svara exakt hur många vi kommer att kunna erbjuda, men det handlar om ett par hundra, säger Darhammar.

Medlemmar får förtur

Luleå Hockey har idag över 9 000 medlemmar, och de kommer att prioriteras vid både säsongskort och lösbiljetter. Det innebär att den breda allmänheten kan få svårt att få tag på biljetter till de mest attraktiva matcherna.

Det kommer att bli svårt att få tag på säsongskort och lösbiljetter till de hetaste matcherna för de som inte är medlemmar, konstaterar Darhammar.

Efter ett 29 år långt väntande på guld är Luleå en stad som andas hockey – mer än någonsin.

Missa inte

👉 Luleå får nobben – Nils Lundkvist stannar i NHL
👉 Uppgifter: Forwardstalang klar för Luleå
👉 Uppgifter: Nya beskedet om profilens framtid i Luleå

Sportlovin
2025-05-26

Luleå får nobben – Nils Lundkvist stannar i NHL




Luleå Hockey: Luleå får nobben – Nils Lundkvist stannar i NHL

Luleå får nobben – Nils Lundkvist stannar i NHL

Luleå Hockey hade hoppats på en återkomst för Nils Lundkvist. Nu får klubben tänka om. Den svenske backen har förlängt sitt kontrakt med Dallas Stars och blir kvar i NHL över säsongen 2025/2026.

Under fredagskvällen meddelade Dallas att man kommit överens med 24-åringen om en ettårig förlängning värd 1,25 miljoner dollar. På sociala medier skrev klubben: "Lundy’s back for more!"

Därmed försvinner en potentiell hemvändare från Luleås radar. NSD har tidigare rapporterat att klubben haft ögonen på Lundkvist, som är fostrad i Piteå, om inget nytt NHL-avtal skulle bli verklighet. Sportchefen Thomas Fröberg ska enligt spelaren själv ha tagit kontakt för några veckor sedan.

Svår säsong bakom sig

Lundkvist har nyligen tagit sig igenom en tuff period efter att ha opererat axeln i januari. Ingreppet visade sig vara mer omfattande än väntat, och en rehabilitering på fyra till fem månader väntade.

– Jag har varit tillbaka på is några veckor nu. Det känns bättre, men jag behöver fortsätta bygga upp styrka och rörlighet. Målet är att vara redo om laget spelar i juni, sa han till NSD tidigare i vår.

NHL-drömmen lever vidare

Kontraktet med Dallas var på väg att löpa ut den 1 juli, men Lundkvist uttryckte redan innan beskedet sin vilja att fortsätta i NHL.

– Jag tycker att jag tagit kliv under mina år här och visat att jag kan spela i ligan. Jag hoppas på en fortsättning, sa han då.

Nu står det klart: NHL-resan fortsätter – och Luleås förhoppningar får skjutas på framtiden.

 

Missa inte

👉 Uppgifter: Forwardstalang klar för Luleå
👉 Uppgifter: Nya beskedet om profilens framtid i Luleå
👉 Ward efter NHL-deadlinen: "Det här var mitt mål hela tiden"

Sportlovin
2025-06-21