BOMBEN: SSK jagar SHL-klubbens lagkapten

Södertälje SK laddar om för Hockeyallsvenskan – och nu riktas blickarna mot ett av de tyngsta namnen på marknaden. Enligt uppgifter till LT-sporten är Leksands lagkapten Patrik Zackrisson ett av de absolut hetaste namnen för SSK:s centerjakt.
– Vi är superintresserade av Patrik men ingenting är klart, skriver sportchefen Emil Georgsson i ett sms till tidningen.
Zackrisson, 38, har ett CV som få i ligan kan mäta sig med: fem raka säsonger som kapten i SHL, fyra säsonger i KHL, över 70 landskamper med Tre Kronor – och rutin från både slutspel och internationell topphockey. Nu kan han alltså bli nästa prestigevärvning för ett SSK som tydligt vill gå för toppen i höst.
Södertälje har hittills bara två naturliga centrar på kontrakt – Hampus Harlestam och nyförvärvet Filip Engarås – och behovet av spets i mitten är uppenbart. Att Patrik dessutom är bror till Mattias Zackrisson, tidigare assisterande tränare i klubben, stärker spekulationerna ytterligare.
Med en tydlig ambition att bygga ett slagkraftigt lag återstår nu att se om SSK lyckas landa vad som skulle bli en av Hockeyallsvenskans mest meriterade värvningar på flera år.
Fortsättning följer – men räkna med att något stort är på gång i Scaniarinken.
Missa inte
👉 KLART: Han återvänder till SSK👉 SSK:s mardröm: Toppvärvningen skadad - blir borta flera månader
👉 KLART: Poängsprutan klar för Södertälje SK – ansluter inför säsongen 25/26
Sportlovin
2025-05-26