Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Joel Persson självkritisk efter säsongen: "Min svagaste i Växjö"




Växjö Lakers: Joel Persson självkritisk efter säsongen:

Efter en säsong som inte gick som planerat är Växjö Lakers-kaptenen Joel Persson ovanligt öppen i sin självkritik. I en intervju med Smålandsposten säger backstjärnan rakt ut att han inte höll den nivå han själv förväntar sig.

Det var min svagaste säsong sedan jag kom till Växjö. Det kändes som att jag aldrig riktigt kom upp i nivå, säger Persson.

Det har nu gått två månader sedan Lakers åkte ut redan i kvartsfinal – mot blivande mästaren Luleå. En tung kontrast mot säsongen innan, då Persson var en av lagets största stjärnor när Växjö bärgade sitt fjärde SM-guld på tio år.

Sedan genombrottet 2017 har Joel Persson varit en nyckelfigur i klubbens framgångar. Från Hockeyettan till SHL-succé, spel i NHL med Edmonton Oilers och två SM-guld på meritlistan – men den gångna säsongen blev ett steg bakåt.

Nu är siktet tydligt inställt på revansch.

Jag har haft tid att reflektera. Nu handlar det om att göra jobbet fullt ut igen. Jag vet vad jag kan och vill bevisa det nästa säsong, säger han.

Med Perssons självrannsakan och vilja till upprättelse blir han en spelare att hålla ögonen på när Växjö siktar på att ta tillbaka topplaceringen i SHL kommande säsong.

Missa inte

👉 ”Han har ett jävla skott” – Gardiner ska lyfta Växjös offensiv
👉 Stjärnan spelade skadad - nu kommer besked om läget
👉 Uppgifter: Lämnade Växjö - uppges klar för ny klubb
Vilken kanal sänder Växjö Lakers nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-05-30


”Han har ett jävla skott” – Gardiner ska lyfta Växjös offensiv




Växjö Lakers: ”Han har ett jävla skott” – Gardiner ska lyfta Växjös offensiv

Växjö Lakers har satt punkt för sitt truppbygge inför SHL-säsongen 2025/26. Med kanadensaren Reid Gardiner som sista tillskott känner sportchef Henrik Evertsson att laget nu har rätt balans – och framför allt rätt skytte.

– Vi behövde inte fler speldrivande spelare utan folk som hjälper oss att ta betalt. Det gör han, säger Evertsson i en intervju med Smålandsposten.

Gardiner, 28, kommer från finska Kärpät där han de senaste säsongerna etablerat sig som en av ligans mest målfarliga forwards. Hans främsta vapen är avslutet – något Lakers hoppas få god nytta av.

– Han har ett jävla skott och näsa för det, konstaterar Evertsson.

Tidigt klart

Till skillnad från tidigare säsonger är Lakers färdiga ovanligt tidigt med sitt lagbygge. I stället för att vänta in vad som blir över från NHL-marknaden har klubben valt att agera med framförhållning.

– Vi har nästan fyra kedjor som kan matcha det mesta i serien. Om förra året inte riktigt blev som vi ville har vi jobbat hårt med både spelartruppen och hur vi driver verksamheten till vardags, säger Evertsson.

Med Gardiners påskrift kliver Växjö nu in i försäsongen med ett komplett lag – och siktet tydligt inställt på revansch efter en resultatmässigt svagare säsong.

Missa inte

👉 Stjärnan spelade skadad - nu kommer besked om läget
👉 Joel Persson självkritisk efter säsongen: "Min svagaste i Växjö"
👉 Uppgifter: Lämnade Växjö - uppges klar för ny klubb

Sportlovin
2025-06-09