Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Trots miljonförlust – Rögle höjer spelarbudgeten: "Skapar fina förutsättningar framåt"




Rögle BK: Trots miljonförlust – Rögle höjer spelarbudgeten:

Rögle redovisar ett negativt ekonomiskt resultat på minus 1,3 miljoner kronor för säsongen – men väljer ändå att höja spelarbudgeten inför nästa. Både herr- och damtruppen får ökade resurser.

– Vi är nu i en sits som skapar otroligt fina förutsättningar framåt, säger klubbdirektören Daniel Koch till Helsingborgs Dagblad.

Trots publikframgång – med en beläggning på över 98 procent – gick Rögle med förlust. En kombination av ett uteblivet SM-slutspel, flera långtidsskador och höga driftskostnader bidrog till det negativa resultatet.

– Det är ett minus vi kan hantera. Skadorna på exempelvis Daniel Zaar och Carter Ashton, samt beslutet att ta in extra forwards inför deadline, innebar högre kostnader än planerat, säger Koch.

Ökar spelarbudgeten – men behåller kontroll

Inför nästa säsong höjer klubben spelarbudgeten – dock inte till samma nivå som de oförutsedda utgifterna landade på i år. Exakt hur stor ökningen blir vill klubben inte avslöja.

– En del av ökningen är planerad, en del är ett svar på att lönerna inom herrhockeyn ökat rejält de senaste åren. Men vi kommer aldrig fatta beslut som sätter klubben i någon typ av risk, säger Koch.

Även damtruppen får ett ökat ekonomiskt utrymme, som en del i Rögles långsiktiga satsning på att bli en etablerad toppklubb på både herr- och damsidan.

Eget kapital långt under konkurrenterna

Rögles egna kapital uppgår till 18,7 miljoner kronor – en god marginal över SHL:s krav (drygt 10 miljoner), men långt efter ligans toppklubbar. För ett år sedan hade Färjestad 159 miljoner i eget kapital, följt av Frölunda och Skellefteå.

– Vår ambition är att öka det över tid, särskilt under säsonger där vi når längre i slutspelet. Då ska vi kunna generera positiva resultat, säger Koch.

Satsningar börjar bära frukt

Under de senaste åren har Rögle gjort omfattande investeringar: arenautbyggnad, större satsningar på damlaget, samt ökad spelarbudget på herrsidan. Klubben menar att man nu vuxit in i den ekonomiska kostymen.

– Ska vi vara en storklubb måste vi investera som en sådan också. Vi har gått från det undre skiktet i SHL till övre halvan vad gäller resurser till herrtruppen, säger Koch.

Minskad omsättning – men stark framtidstro

Omsättningen föll från 221 till 207 miljoner kronor, främst till följd av ett kort SM-slutspel. Trots det ser klubben ljust på framtiden.

– Vi kommer fortsätta investera i vår sportsliga verksamhet och arrangera fler evenemang i arenan. Det ger bättre intäktsmöjligheter för både klubben och Arenabolaget, säger Daniel Koch.

Rögle håller sitt årsmöte under onsdagskvällen – med ett tydligt budskap: klubben har råd att satsa, och tänker göra det.

Missa inte

👉 Stjärnan: "Vi måste höja kravnivån"
👉 Rögle ger definitivt besked – Gabriel Carlsson kommer inte
👉 KLART: Rögle värvar NHL-meriterad forward
Vilken kanal sänder Rögle BK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-06-03


Stjärnan: "Vi måste höja kravnivån"




Rögle BK: Stjärnan:

Bristedt om Rögle: "Vi måste höja kravnivån"

Efter en tuff säsong är Leon Bristedt tydlig med vad som krävs för att Rögle ska ta nästa steg. För honom handlar det om att höja både kravbilden och ansvaret inom laget.

– Vi måste öka kravställningen, höja förväntningarna på oss själva och stå till svars för den nivå vi sätter. Det är helt avgörande, säger han till Helsingborgs Dagblad.

Det finns inga ursäkter, enligt Bristedt. Den gångna säsongen var en besvikelse – både individuellt och för laget – men det är i motgången han ser möjligheten till förändring.

– Visst kan man hitta ursäkter och säga "det här gick ändå bra", men i det stora hela måste vi alla bli bättre. Jag måste bli bättre. Laget måste bli bättre. Klubben också. Alla delar måste upp om vi ska nå dit vi vill.

Med 23 poäng på 29 matcher i fjol hoppas Bristedt kunna växla upp ytterligare kommande säsong. Hans roll i laget har förändrats, och med åldern kommer också ett större ansvar.

– Jag är inte yngst längre och har samlat på mig erfarenhet. En viktig del av min roll nu är att leda, visa vägen och framför allt göra jobbet varje dag.

Hans filosofi är enkel: att alltid vara redo – mentalt och fysiskt.

– Det handlar om att hålla en hög lägstanivå och att komma till jobbet varje dag med inställningen att pusha både mig själv och lagkamraterna till att bli bättre.

Som inspiration bär han med sig ett citat från Winston Churchill, som han gjort till sitt eget ledord:

– "When you’re walking through hell, keep on walking."

 

Missa inte

👉 Rögle ger definitivt besked – Gabriel Carlsson kommer inte
👉 KLART: Rögle värvar NHL-meriterad forward
👉 Uppgifter: Rögle värvar NHL-meriterad forward

Sportlovin
2025-06-15