Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Örebro har värvat sin toppback




Örebro Hockey: KLART: Örebro har värvat sin toppback

Örebro Hockey förstärker backsidan – amerikanske Luke Martin har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2025/26. Den 26-årige backen kommer närmast från två starka säsonger i finska HIFK, där han förra säsongen stod för hela 49 poäng och dessutom bar ett "A" på bröstet som assisterande lagkapten.

Martin, som är högerfattad och beskrivs som en offensivt drivande back, har tidigare erfarenhet från AHL och ECHL, men det här blir hans första sejour i svensk hockey. 2017 draftades han av Carolina Hurricanes i andra rundan som nummer 57 totalt, men någon NHL-debut blev aldrig av.

"En stor tillgång för oss"

Örebros sportchef Henrik Löwdahl är mycket nöjd med nyförvärvet.

– Vi har letat efter en mångsidig back som ska kunna stärka vårt spel med pucken över hela banan. Luke kommer vara en stor tillgång för oss och att han dessutom är högerfattad gör att vi nu kommer kunna sätta upp vår backsida på ett bra sätt. Luke kommer vara ett hot offensivt och vi ser fram emot att få jobba tillsammans med honom i vår miljö, säger Löwdahl.

Martins första ord: "Hedrad"

Luke Martin själv befinner sig för närvarande i Nordamerika och ansluter till laget efter sommaren.

– Jag är hedrad över att få vara en del av den här klubben. Jag ser fram emot att komma till Örebro och träffa grabbarna, och jag ser fram emot att bygga varje dag mot mästerskapet, säger han i klubbens pressmeddelande.

Örebro får därmed in en beprövad poängback med goda ledaregenskaper – och ett välkommet tillskott inför den kommande SHL-säsongen.

Missa inte

👉 Örebro Hockey redovisar rekordomsättning – trots minusresultat
👉 Stjärnan ryktas lämna Örebro för NHL - svarar nu på uppgifterna
👉 Uppgifter: Örebro-stjärnan erbjuds NHL-kontrakt
Vilken kanal sänder Örebro Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-06-04


Örebro Hockey redovisar rekordomsättning – trots minusresultat




Örebro Hockey: Örebro Hockey redovisar rekordomsättning – trots minusresultat

Inför det kommande årsmötet har Örebro Hockey offentliggjort sin årsredovisning – och det är både ljusa och mörka siffror som presenteras.

Koncernens omsättning för säsongen 2024/25 uppgick till 154 miljoner kronor – den högsta i klubbens historia. Samtidigt landade resultatet före skatt på minus 789 000 kronor.

– Det är aldrig roligt att behöva lämna ett negativt resultat, men utifrån vad vi gick in i säsongen med är vi ändå nöjda med att presentera ett hanterbart resultat, säger klubbens ordförande Andreas Westlund i ett uttalande.

Hanterade höga kostnader – blickar framåt

Enligt Westlund har personalomsättningen, både på isen och kontoret, varit en bidragande orsak till underskottet. Men dessa kostnader har nu hanterats.

– Vi har kämpat och hållit i våra kostnader för att försöka balansera vårt resultat, säger han.

Trots det ekonomiska minuset visar klubben flera styrketecken. Det egna kapitalet ligger på 11,1 miljoner kronor, och medlemsantalet har i stort sett fördubblats jämfört med föregående år.

Nästan fullsatt varje match

På läktarplats har intresset varit större än någonsin – SHL-matcherna i Behrn Arena hade en beläggning på imponerande 97,5 procent.

– Omsättningen ökar efter ett fortsatt stort engagemang runt klubben och våra matcher. Vi har dessutom ett växande partnernätverk som ger oss ett starkt stöd, säger Westlund.

Även sportsligt fick klubben en positiv skjuts genom SHL-lagets slutspelsplats, som bidrog till både högre intäkter och stärkt varumärke.

Nu blickar Örebro Hockey framåt – med siktet inställt på att fortsätta växa både på isen och vid sidan av den.

Missa inte

👉 Stjärnan ryktas lämna Örebro för NHL - svarar nu på uppgifterna
👉 Uppgifter: Örebro-stjärnan erbjuds NHL-kontrakt
👉 KLART: Örebro har värvat sin toppback

Sportlovin
2025-06-12