Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Turkisk toppklubb lägger bud på IFK Norrköpings stjärna




IFK Norrköping: Uppgifter: Turkisk toppklubb lägger bud på IFK Norrköpings stjärna

Det har bara gått några veckor sedan Moutaz Neffati, 20, förlängde sitt kontrakt med IFK Norrköping till 2028 – men nu kan FotbollDirekt avslöja att den turkiska högstaligaklubben Eyüpspor har lagt ett första bud på den lovande högerbacken.

Neffati, som fostrats i IFK:s akademi, har tagit stora kliv under säsongen och är numera ordinarie i Martin Falks startelva. Med två assist på tio matcher har han dessutom börjat bidra offensivt, och hans utveckling har inte gått obemärkt förbi.

Enligt uppgifter till FotbollDirekt är det en konkret förfrågan från Eyüpspor – laget som slutade sexa i Süper Lig – och ambitionen är att värva Neffati redan under det kommande transferfönstret i sommar.

Det är ännu oklart hur stort budet är, men ett ekonomiskt pressat IFK Norrköping har nu möjlighet till ett viktigt tillskott i klubbkassan. Under torsdagen meddelade klubben att man säkrat 30 miljoner kronor i likviditet, vilket ger manöverutrymme – men också ett behov av att fortsätta balansera ekonomin.

Att Neffati nu är föremål för utländskt intresse är knappast oväntat. Redan förra året hyllades han av dåvarande tränaren Andreas Alm, och efter en lyckad låneperiod på Island med KR Reykjavík har han återvänt som en av lagets mest spännande spelare.

Frågan är nu om IFK Norrköping är redo att släppa honom – eller om Eyüpspor måste höja sitt bud för att få loss 20-åringen.

Missa inte

👉 Uppgifter: Han lämnar IFK Norrköping
👉 Uppgifter: Engelsk klubb vill värva från IFK Norrköping
👉 Han är tillbaka i Norrköping – rehabtränar med IFK efter tuffa skadetiden



Sportlovin
2025-06-06

Uppgifter: Han lämnar IFK Norrköping




IFK Norrköping: Uppgifter: Han lämnar IFK Norrköping

IFK Norrköping tappar ett av sina största framtidsnamn. Enligt uppgifter till Expressen är Emmanuel Alase klar för danska storklubben FC Midtjylland.

Den 18-årige anfallaren har varit ett utropstecken i P19-Allsvenskan där han öst in mål och under fjolåret tränade han återkommande med IFK Norrköpings A-lag. Klubben har länge försökt kontraktera talangen, men utan att nå hela vägen.

– Det är fortfarande dialog med Emmanuels agent. Det har varit en dialog under en väldigt, väldigt lång tid, sa akademichefen Daniel Lindahl till NT i maj.

Nu står det alltså klart att Alase lämnar Sverige. Enligt Expressens uppgifter är han överens med FC Midtjylland och väntas presenteras officiellt inom kort. Flera europeiska klubbar har visat intresse, men Midtjyllands projekt uppges ha lockat mest.

Övergången innebär ett tungt tapp för IFK Norrköping, som förlorar ännu en spelare från sin framgångsrika akademi – denna gång till ett av Danmarks främsta lag på ungdomssidan.

Missa inte

👉 Uppgifter: Engelsk klubb vill värva från IFK Norrköping
👉 Han är tillbaka i Norrköping – rehabtränar med IFK efter tuffa skadetiden
👉 Uppgifter: Jörgensen ser ut att stanna i Norrköping – lånet förlängs

Sportlovin
2025-07-15