Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Brynäs visar intresse för OS-målvakten Matt Tomkins




Brynäs: Uppgifter: Brynäs visar intresse för OS-målvakten Matt Tomkins

Brynäs letar målvakt – och nu kopplas ett nytt, meriterat namn till klubben. Enligt uppgifter till Hockeynews finns intresse för den kanadensiske landslagsmålvakten Matt Tomkins.

Osäkerheten kring Erik Källgrens framtid i Brynäs kvarstår, och sportchef Johan Alcén uppges sondera alternativ inför nästa säsong i SHL.

Jag har hört ett namn som Matt Tomkins, att de kikar där, säger Hockeynews sillyreporter Mattias Persson.

Tomkins, 30, representerade Kanada i OS 2022 och har tillhört NHL-organisationerna Chicago Blackhawks och Tampa Bay Lightning. Den gångna säsongen spelade han främst i AHL för Syracuse Crunch.

Stjärnmålvakten har representerat Frölunda och Färjestad i SHL tidigare. Där han preseterade otroligt starkt och ansåg vara en av ligans absolut bästa målvakter.

Om Brynäs väljer att gå vidare med Tomkins återstår att se – men klart är att målvaktsfrågan är högt upp på agendan i Gävleklubben, som laddar för en ny stark säsong.


Missa inte

👉 Ingen ersättning till Brynäs för Söderström – enligt expert
👉 Brynäs tunga smäll: Stjärnan lämnar för NHL
👉 BOMBEN: Brynäs ser ut att tappa Victor Söderström?
Vilken kanal sänder Brynäs nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-06-07


Ingen ersättning till Brynäs för Söderström – enligt expert




Brynäs: Ingen ersättning till Brynäs för Söderström – enligt expert

Ingen ersättning till Brynäs för Söderström – enligt expert

Under lördagen blev det officiellt att Victor Söderström återvänder till NHL. Den tidigare Brynäsbacken har skrivit på för Boston Bruins, vilket innebär att han lämnar Sverige för spel i Nordamerika – för andra gången i karriären.

Efter nyheten har det uppstått viss förvirring kring regelverket mellan SHL och NHL, framför allt gällande om Brynäs har rätt till någon ekonomisk kompensation.

Nu reder hockeyexperten Szymon Szemberg, tidigare kommunikationschef på Internationella Ishockeyförbundet (IIHF), ut situationen.

– Brynäs får ingen ersättning. NHL-avtalet säger att ersättning bara betalas ut vid spelarens första NHL-kontrakt. Det tecknade Victor redan 2020, skriver Szemberg på X.

Han fortsätter:

– Du kan sälja en fotbollsspelare, ett företag eller något annat som ökat i värde flera gånger – men inte en spelare till NHL.

Beslutet innebär att Brynäs, trots att Söderström utvecklats vidare i klubben, inte får någon ekonomisk ersättning för övergången till Boston.

 

Missa inte

👉 Brynäs tunga smäll: Stjärnan lämnar för NHL
👉 BOMBEN: Brynäs ser ut att tappa Victor Söderström?
👉 Framtidens stjärna stannar i Brynäs – han skriver kontrakt med SHL-klausul

Sportlovin
2025-06-15