Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Rögle värvar NHL-meriterad forward




Rögle BK: Uppgifter: Rögle värvar NHL-meriterad forward

Rögle BK fortsätter att förstärka truppen inför SHL-säsongen – och nu står det klart att klubben landat en tung värvning.

Enligt Expressen har Karson Kuhlman, med över 160 NHL-matcher på meritlistan, skrivit på ett ettårskontrakt med Ängelholmsklubben. Han kommer att presenteras officiellt under söndagseftermiddagen.

Stark säsong i Finland – nu väntar SHL

Den 28-årige amerikanen spelade den gångna säsongen i finska Lukko, där han stod för 46 poäng på 60 matcher i grundserien. Innan dess har han representerat flera NHL-klubbar, däribland Boston Bruins, Seattle Kraken och Winnipeg Jets. Totalt har det blivit 166 NHL-matcher samt ytterligare drygt 100 i AHL.

Kuhlman har dessutom representerat USA i VM – och blir nu en nyckelvärvning i Röglelagbygget.

Värvar rutin och spets

För Rögle innebär värvningen att man säkrar en forward med både ledaregenskaper och offensiv spets, något som lär bli viktigt när laget ska ta nästa kliv i SHL. Kuhlmans fart, arbetskapacitet och tvåvägsspel gör honom till en spelare som kan användas i flera roller.

Värvningen av Kuhlman markerar ytterligare ett steg i Rögles ambition att etablera sig i toppen av svensk hockey – efter en fjolårssäsong där laget föll kort i slutspelet.

Sammanfattning:

  • Karson Kuhlman har skrivit på för Rögle BK.

  • Värvas från Lukko efter en 46-poängssäsong i Liiga.

  • Har spelat över 160 NHL-matcher och representerat USA i VM.

  • Ettårskontrakt väntas bli officiellt presenterat under söndagseftermiddagen.

Missa inte

👉 ”Ett ställe jag vill vara på” – Olofsson om nya kontraktet
👉 Glädjebeskedet: Stjärnan nära comeback i Rögle
👉 Rögles tunga smäll: Stjärnan skadad på första ispasset
Vilken kanal sänder Rögle BK nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-06-08


”Ett ställe jag vill vara på” – Olofsson om nya kontraktet




Rögle BK: ”Ett ställe jag vill vara på” – Olofsson om nya kontraktet

Fredrik Olofsson återvänder till svensk hockey – och till Rögle – efter år i NHL och Schweiz. Den 29-årige centern har skrivit på ett treårskontrakt utan klausuler, något som blivit allt mer sällsynt i dagens hockey.

– Jag har varit i många olika ligor och har tjänat bra pengar. Och i slutändan efter hockeyn kommer jag jobba ändå, säger han till HD.se.

För Olofsson handlade valet om trygghet och långsiktighet, snarare än att hålla dörren öppen för mer lukrativa kontrakt utomlands. Med en examen i marknadsföring från college i USA ser han redan en karriär utanför hockeyn längre fram.

Efter att säsongen i Schweiz tog slut i förtid, blev Rögle ett naturligt alternativ. Att tränaren Dan Tangnes redan var på plats underlättade beslutet.

– Det är någonting fint i att sajna på ett ställe och tänka att det är där du kommer att vara, säger Olofsson.

I Rögle väntas han inte bara bidra offensivt, utan även kliva fram som en ledande spelare och driva laget mot toppen av SHL.

– Jag känner att det här är min peak, jag har samlat på mig erfarenhet, blivit självsäker och mår otroligt bra fysiskt, säger han.

Missa inte

👉 Glädjebeskedet: Stjärnan nära comeback i Rögle
👉 Rögles tunga smäll: Stjärnan skadad på första ispasset
👉 Cam Abbott om nya livet i USA – men huset i Ängelholm blir kvar

Sportlovin
2025-08-08