Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Glädjebesked - han stannar i Frölunda




Frölunda: Uppgifter: Glädjebesked - han stannar i Frölunda

Frölunda har redan tappat två av sina mest lovande 06:or. Men nu får klubben ett glädjebesked.

Hockeysverige.se kan avslöja att JVM-aktuelle Måns Toresson stannar i klubben kommande säsong.

Tidigare i vår stod det klart att Karl Sterner och Viktor Nörringer lämnar Frölunda, samtidigt som Hugo Laring förlängt sitt kontrakt. Vad som skulle hända med Måns Toresson har däremot varit oklart – fram tills nu.

Den lovande centern, som redan gjort åtta SHL-matcher för Frölunda, har enligt uppgifter till Hockeysverige.se valt att stanna i klubben. Därmed säkrar Frölunda upp en av sina mest intressanta talanger i årskullen 2006.

Toresson representerade Sverige i både U18-VM, där det blev brons, och Juniorkronorna under säsongen. Inför kommande säsong är han högaktuell för JVM-truppen – och kan även få fler chanser i Frölundas A-lag.

Under säsongen 2023/24 noterades han för 31 poäng på 39 matcher i J20 Nationell, följt av nio poäng på sex matcher i JSM-slutspelet. Han var dessutom bäst i hela J20 Nationell på tekningar – något som stärker hans rykte som en stark defensiv center med allt mer offensivt sting.

Planen är att han inleder säsongen i J20-laget – men med en A-lagsdebut redan gjord kan mer SHL-spel mycket väl vänta redan till hösten.

Missa inte

👉 Frölundas stora glädjebesked - 17 miljoner kronor plus
👉 Frölundas drömbesked: Poängkungen återvänder
👉 KLART: Frölunda värvar kanadensisk center
Vilken kanal sänder Frölunda nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-06-09


Frölundas stora glädjebesked - 17 miljoner kronor plus




Frölunda: Frölundas stora glädjebesked - 17 miljoner kronor plus

Frölunda väntas presentera starkt ekonomiskt resultat – 17 miljoner kronor i plus

Källa: Göteborgs-Posten

Frölunda HC ser ut att gå mot ett rekordstarkt ekonomiskt resultat för säsongen 2024/2025. Enligt uppgifter till Göteborgs-Posten kommer klubben under måndagen att redovisa ett överskott på hela 17 miljoner kronor, vilket i så fall innebär att det egna kapitalet nu överstiger 100 miljoner kronor.

– Det gångna året har varit väldigt bra för vår del och på måndag kommer vi att presentera de exakta siffrorna, säger klubbens ordförande Mats Grauers till GP.

Framgångar både på och utanför isen

På isen nådde Frölundas herrlag semifinal, där man till slut föll mot de blivande svenska mästarna Luleå. Klubbens damlag stod dock för en historisk prestation genom att vinna sitt första SM-guld – efter finalseger mot just Luleå.

Men det är inte bara de sportsliga framgångarna som sticker ut. Även utanför isen har klubben haft ett starkt år, och det är flera faktorer som ligger bakom det imponerande ekonomiska resultatet.

Fullsatta matcher och publikrekord

Två huvudanledningar pekas ut:

  • Herrlaget sålde slut hela 24 hemmamatcher under säsongen.

  • Damlaget slog publikrekord och ökade intresset för sin verksamhet markant.

Därtill har Frölunda genomfört planerade kostnadsbesparingar, vilket ytterligare stärkt klubbens ekonomiska position.

Ökade investeringar att vänta

Med det ekonomiska överskottet i ryggen förväntas klubben nu satsa ännu mer på verksamheten – bland annat genom att öka spelarbudgeten, utöka personalstyrkan och förbättra klubbens faciliteter.

Frölunda ser därmed ut att stå väl rustade inför framtiden – både sportsligt och ekonomiskt.

 

Missa inte

👉 Uppgifter: Glädjebesked - han stannar i Frölunda
👉 Frölundas drömbesked: Poängkungen återvänder
👉 KLART: Frölunda värvar kanadensisk center

Sportlovin
2025-06-15