Målvakten om LIF-starten

Christoffersson om SHL-klivet: "Har blivit starkare"
Efter att ha gjort succé i både Hockeyettan och Hockeyallsvenskan har Robin Christoffersson nu tagit steget till SHL och Leksands IF – klubben där hans hockeyresa en gång började. Flytten innebär en rejäl omställning för målvakten, som nu är en av tre kontrakterade keepers i LIF tillsammans med Marcus Gidlöf och Jakob Hellsten.
– Det har varit tufft, men inspirerande. Ibland kör vi tre pass om dagen, men oftast blir det åtminstone två. Just idag har vi faktiskt bara ett pass, säger han till Vimmerby Tidning.
Den nya vardagen består av ett fullspäckat träningsschema. Varje morgon inleds med yoga – i 30 dagar i följd – följt av styrketräning före lunch och ett konditions- eller ispass på eftermiddagen.
– Yogapassen är varierade – allt från andningsövningar till mer fysiska moment och stretching. Det är riktigt bra träning, förklarar han.
Christoffersson kämpar nu för att ta en plats i SHL-laget och känner redan att den hårda försäsongen gett resultat.
– Absolut. Vi gör tester regelbundet och jag märker att jag utvecklas. Framför allt har jag blivit starkare och lagt på mig lite i vikt, säger han.
Missa inte
👉 Efter 14 år – ikonen lämnar Leksand: "Vill hitta ett lag till hösten"👉 Uppgifter: Leksand detaljer från att värva stjärncentern
👉 Här är Leksand drömbesked
Vilken kanal sänder Leksands IF nästa match? Se mer på Matchtider.se
Sportlovin
2025-06-15