Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Ekonomisk revansch för Skellefteå AIK – vinst på 3,1 miljoner




Skellefteå AIK: Ekonomisk revansch för Skellefteå AIK – vinst på 3,1 miljoner

Efter ett tufft ekonomiskt fjolår vänder vinden för Skellefteå AIK Hockey. Klubben redovisar ett positivt resultat på 3,1 miljoner kronor efter skatt för säsongen 2024/2025 – en tydlig revansch efter fjolårets förlust.

Bakom siffrorna ligger ökad publiktillströmning, sportslig stabilitet, ökad försäljning i arenan – och inte minst ekonomisk kompensation för två spelare som tagit klivet till NHL.

– Det är med stor glädje vi summerar ett år där vi vuxit som förening – både på och utanför isen. Publiken har slutit upp i stort antal, vi har tagit kliv i vår samhällsroll, och hela organisationen har jobbat i takt mot våra långsiktiga mål, säger klubbdirektör Daniel Fåhraeus.

Fullsatt 13 gånger – rekord i kiosker och restaurang

Med ett publiksnitt på 5?269 åskådare – den högsta siffran på flera år – och 13 utsålda matcher under säsongen, nådde Skellefteå nya höjder i arenaupplevelsen. Även i slutspelet var samtliga matcher fullsatta.

Samtidigt satte klubben rekord i försäljning inom mat, dryck och logeverksamhet. Under mellandagarna noterades den högsta matchintäkten någonsin.

– När det går bra för oss skapar vi förutsättningar att investera i vår kärnverksamhet: hockeyn. En betydande del av årets positiva resultat förklaras av NHL-ersättning, vilket också bekräftar styrkan i vår spelarutveckling, säger styrelseordförande Petter Mikaelsson.

Damlagssuccé och samhällssatsningar

Även damlaget gjorde succé i sin första SDHL-säsong och tog sig till kvartsfinal – trots poängavdrag. Publiksnittet på 496 placerade dem fyra i hela ligan.

Samtidigt har klubben fortsatt sitt samhällsarbete genom initiativ som Bygdens lag och Bygdens hjärta, där hundratals ungdomsledare utbildats i psykisk hälsa och över 300?000 kronor gått tillbaka till det lokala föreningslivet.

– Vi vill vara mer än bara ett hockeylag. Vi ska vara en kraft för hela regionen, säger Daniel Fåhraeus.

17:e raka topp 6-placeringen

På isen blev det ännu en stabil säsong för herrlaget med en femteplats i grundserien och semifinal i slutspelet. Det var klubbens 17:e raka topp sex-säsong, samtidigt som tio juniorer med rookieavtal tog kliv in i A-laget.

– Det visar att vår strategi med att utveckla egna spelare fungerar. Det är så vi vill bygga Skellefteå AIK – långsiktigt och hållbart, säger Fåhraeus.

Med stabil ekonomi, stark publikstöd och tydlig riktning framåt har Skellefteå AIK nu lagt grunden för fortsatt tillväxt – både som elitklubb och samhällsaktör.

Missa inte

👉 Här är prislappen på Skellefteås värvning
👉 Victor Laz klar för SHL – återvänder tio år efter drömdebuten: "Jag har inget att förlora"
👉 Guldhjälten lämnar Skellefteå – återvänder till Tjeckien

Sportlovin
2025-06-16

Här är prislappen på Skellefteås värvning




Skellefteå AIK: Här är prislappen på Skellefteås värvning

SSK tappar Grahn – men får bra betalt av Skellefteå

Södertälje SK förlorar en nyckelspelare på backsidan – men står inte helt tomhänta.

Backtalangen Viktor Grahn, 20, lämnar Hockeyallsvenskan och är klar för spel i Skellefteå AIK i SHL. Övergången innebär att SSK får en ersättning på cirka 700 000 kronor.

– Det är såklart tråkigt för oss, men samtidigt verkligheten när man utvecklar spelare som tar nästa steg, säger sportchefen Emil Georgsson till klubbens hemsida.

Grahn gjorde redan under föregående säsong några matcher med Skellefteå, och nu blir flytten permanent. Att SHL-intresse fanns var väntat för SSK, som inte överraskades av övergången.

– Viktor fick ett erbjudande från SHL som han valt att tacka ja till. Vi vet att det här kan hända med det avtal som finns mellan ligorna, säger Georgsson och fortsätter:

– Nu behöver vi ge oss ut på marknaden för att hitta en ersättare.

Den ekonomiska kompensationen från Skellefteå – en så kallad övergångsersättning – ger SSK bättre möjligheter att förstärka backsidan. Samtidigt är det ett bevis på att klubben fortsätter vara en attraktiv miljö för unga spelare att utvecklas i.

Skellefteås sportchef Erik Forssell är nöjd med värvningen:

– Viktor gjorde ett bra intryck när han var här i vintras. Vi tror att han har potential att ta ytterligare kliv hos oss.

Grahn själv ser fram emot utmaningen:

– Det känns superkul! Skellefteå är en klubb som alltid är med och slåss i toppen.

 

Missa inte

👉 Ekonomisk revansch för Skellefteå AIK – vinst på 3,1 miljoner
👉 Victor Laz klar för SHL – återvänder tio år efter drömdebuten: "Jag har inget att förlora"
👉 Guldhjälten lämnar Skellefteå – återvänder till Tjeckien

Sportlovin
2025-06-06