Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






KLART: Färjestadsprodukten Fabian Zetterlund skriver drömkontrakt med Ottawa – över 100 miljoner kronor




Färjestad: KLART: Färjestadsprodukten Fabian Zetterlund skriver drömkontrakt med Ottawa – över 100 miljoner kronor

Han började i Färjestads ungdomslag – nu är Fabian Zetterlund, 25, klar för ett nytt treårskontrakt med Ottawa Senators i NHL, värt omkring 125 miljoner kronor.

Det känns... overkligt, säger han till VF-sporten.

Zetterlund, som fostrades i Färjestad BK och tog sina första skridskoskär i Löfbergs Arena, har nu tagit det definitiva klivet till den absoluta toppen i världens bästa hockeyliga. Efter ett starkt intryck i Ottawa, som han trejdades till från San Jose under säsongen, har han nu belönats – rejält.

Ett genombrott på flera plan

Det nya kontraktet, som först rapporterades av NHL-insidern Elliotte Friedman, ger Zetterlund ett snitt på 4,275 miljoner dollar per säsong – en lön som stiger för varje år:

  • Säsong 1: 3,8 miljoner USD

  • Säsong 2: 4,3 miljoner USD

  • Säsong 3: 4,725 miljoner USD

Det här är såklart något jag drömt om och något jag jobbat väldigt hårt för, säger Zetterlund. Det är sjukt kul – telefonen har gått varm i eftermiddag och jag försöker hinna svara på alla grattishälsningar.

Ett hockeyhjärta från Karlstad

Zetterlund är inte bara ett känt namn i NHL – han är även en älskad Färjestadsprofil från sin tid i klubbens juniorled och A-lag innan flytten till Nordamerika 2017. Färjestadspubliken minns honom som en energifylld och hårt arbetande spelare med vinnarskalle.

Nu har den resan nått en ny nivå.

Jag skrev på i går kväll, berättar han.

Firar med familjen – och en dyr pryl

Efter att kontraktet offentliggjorts har hyllningarna strömmat in från både NHL-världen och hemmaplan i Värmland.

Jag kommer nog köpa mig någon riktigt dyr grej. Och hem till mamma och pappa och poppa en flaska skumpa. Sen blir det nog en fin middag, säger Zetterlund med ett skratt.

Tacksamheten är stor, särskilt till människorna som funnits med hela vägen från Karlstad och uppåt.

Alla som varit med mig hela vägen... Som Anders Holmberg på Crossfit Lifebox som jag tränar med nu för åttonde året i rad. Han är en stor faktor till att jag tagit mig dit jag är i dag och är byggd som jag är. Han har varit med från starten.

Tror på Ottawa och framtiden

Zetterlund, som gjorde fem poäng på 20 matcher efter flytten till Ottawa, är hoppfull inför framtiden – både för sig själv och för laget.

Jag trivs verkligen. Det är inte alltid så lätt att byta lag men det var kul att komma till Kanada. Det är bara hockey som gäller där, säger han.

Jag känner att Ottawa är ett ställe där jag kan uppfylla min potential och även vara en stor del i laget.

Kontraktet gäller till våren 2028 – då är Zetterlund 28 år och fri att välja nästa kapitel i karriären. Kanske blir det ett NHL-lag till.

Eller... kanske en återkomst till Löfbergs Arena en dag?

För nu jublar i alla fall hela Karlstad – en av deras egna har fått sitt drömkontrakt.

Missa inte

👉 Färjestads glädjebesked: Stjärnan skriver nytt tvåårskontrakt
👉 Tunga smällen: Färjestads stjärnvärvning försvinner
👉 Wallin om backsatsningen, forwardsjakten och Granqvists möjliga återkomst: "Vi landade väldigt rätt"

Sportlovin
2025-06-19

Färjestads glädjebesked: Stjärnan skriver nytt tvåårskontrakt




Färjestad: Färjestads glädjebesked: Stjärnan skriver nytt tvåårskontrakt

Med ett år kvar på kontraktet väljer Marian Studeni? att redan nu förlänga sitt avtal med Färjestad BK – två nya säsonger är klara.

Jag älskar Karlstad och Färjestad och det var aldrig intressant att lyssna på andra alternativ, säger han från hemmet i Slovakien, där han just nu tillbringar sommaren.

Efter åtta år i Nordamerika och ett liv kantat av resor, korttidskontrakt och nya adresser, hittade Studeni? förra året den fasta punkten han saknat – i Karlstad.

Jag har älskat Karlstad och Färjestad från början och det är väldigt skönt att ha en fast punkt i tillvaron där man trivs. Vi ska bli föräldrar för första gången nu i sommar och vi tycker att Karlstad är en väldigt bra plats att starta en familj på, säger han.

Trots att ett år återstår på det tidigare kontraktet valde han alltså att ta beslutet redan nu.

Vi ville ha en fast punkt och vi har trivts bra med stad och lag. När allt kom omkring så var jag heller inte intresserad av att vara någon annanstans. Det var ett enkelt beslut, förklarar Studeni?.

Och snart kanske man ser honom med nya roller även utanför isen.

En hel del i laget har ju barn så det kommer ju att hjälpa till såklart, och kanske kan man gå på barnvagnspromenad med någon lagkamrat, säger han med ett skratt.

För Färjestads sportchef Rickard Wallin är det ett kvitto på att klubben och miljön fungerar.

Jag tror att alla som jobbar i föreningen, och alla som följer föreningen, blir glada av att höra sånt. Och när det gäller Studeni?… det är lättare när en spelare säger det, och man vet när det gäller honom att han verkligen menar det, säger han och fortsätter:

Vi pratade efter säsongen och var väldigt överens, både vi och ”Study”. Vi tyckte att han hade passat bra in och han har trivts väldigt bra och vi har trivts väldigt bra med honom. Efter det har vi pratat med agenten och båda försökt hitta en lösning.

Enligt Wallin var det aldrig tal om att vänta in säsongens utveckling.

Istället för att vänta och se så ville han väldigt gärna stanna och vi ville väldigt gärna att han stannar. Så det var bara en sak som är skönt att ha klart för alla parter. Vi tycker att han ger oss något som vi inte har och han är väldigt uppskattad i laget.

Vi hoppas att med en lite lugnare sommar – jag ska inte säga att han blir ännu bättre, för han var bra i fjol också – men det var ett tufft fjolår för honom med att hoppa direkt ifrån ett långt AHL-slutspel till att spela en lång säsong med oss.

När han får höra att Studeni? aldrig ens övervägde andra klubbar, blir Wallin märkbart nöjd.

Det säger mycket om personen, att han är tydlig med vad han vill och att han vill stanna hos oss. Sådana förlängningar är ju både roligare att göra och lättare att göra.

För honom blir det ju också lugnare då han inte behöver fundera på vad han ska ta vägen efter säsongen, och vi vill ju inte att han ska spela någon annanstans och slipper oroa oss för det. Så det blir kul att fortsätta jobba tillsammans med honom, och han och hans sambo väntar ju sitt första barn här också lite senare i sommar, så att de vill ha Karlstad som sitt hem för att starta en familj är också ett bra betyg till hela stan och hela föreningen, avslutar Wallin.

Missa inte

👉 Tunga smällen: Färjestads stjärnvärvning försvinner
👉 Wallin om backsatsningen, forwardsjakten och Granqvists möjliga återkomst: "Vi landade väldigt rätt"
👉 KLART: Färjestadsprodukten Fabian Zetterlund skriver drömkontrakt med Ottawa – över 100 miljoner kronor

Sportlovin
2025-06-23