Lämnar Malmö Redhawks - klar för ny klubb

Malmö Redhawks tappar en rutinerad pjäs på backsidan. Teemu Kivihalme, 30, lämnar klubben och återvänder till Finland för spel i SaiPa.
Den finsk-amerikanske backen anslöt till Malmö inför säsongen 2023/2024 och stannade två år i klubben. Under den gångna SHL-säsongen noterades han för 43 matcher i grundserien, men nu står det klart att hans tid i Redhawks är över.
På fredagen presenterades Kivihalme av SaiPa, där han har skrivit på ett ettårskontrakt.
– Han är en mångsidig tvåvägsförsvarare som kan hjälpa oss i båda ändarna av planen, säger klubbens sportchef Harri Aho i ett pressmeddelande.
Tillbaka till Finland – efter NHL-drömmen
Kivihalme, som är född i Minnesota men har finskt pass, var innan SHL-sejouren en av Liigas mest produktiva backar. Han har tidigare tillhört Toronto Maple Leafs, men lyckades aldrig ta en plats i NHL och spelade istället för farmarlaget Toronto Marlies i AHL.
Flytten till SaiPa innebär att han nu återvänder till den finska högstaligan, där han tidigare spelade för Kärpät.
Han ansluter till sin nya klubb i augusti.
Missa inte
👉 Malmö Redhawks värvar toppback – Topi Niemelä klar för klubben👉 KLART: Lämnar Malmö - nu klar för ny klubb
👉 Saftiga notan – så mycket kostar SHL:s stjärnvärvning Malmö
Sportlovin
2025-06-20