Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Flera Brynässpelare fortfarande utan klubb - så är läget




Brynäs: Flera Brynässpelare fortfarande utan klubb - så är läget

Flera spelare som lämnade Brynäs efter den gångna säsongen står fortfarande utan ny klubbadress. Bland dem finns rutinerade Jordan Schroeder – som trots 28 poäng under säsongen ännu inte hittat en ny arbetsgivare.

Efter Brynäs succésäsong har klubben gjort en del förändringar i truppen. Flera spelare har lämnat – och medan många har hittat nya lag är det fortfarande flera namn som väntar på nästa steg i karriären.

Bland dem finns den 34-årige amerikanen Jordan Schroeder, som under fjolårssäsongen stod för totalt 28 poäng på 63 matcher i grundserien och slutspelet. Trots sitt offensiva bidrag är han ännu klubblös.

Unga namn också utan kontrakt

Ytterligare fyra spelare från Brynäs fjolårstrupp saknar ny klubb:

  • Anton Ohlsson, 20, som under säsongen var utlånad till Mora IK och noterades för nio poäng på 28 matcher i Hockeyallsvenskan. Ohlsson anses ha god potential och lär inte sakna alternativ, men har ännu inte presenterats av någon ny klubb.

  • Linus Lindblom har också lämnat utan att göra klart med något nytt lag.

  • Miks Indrasis, lettisk landslagsman med erfarenhet från både SHL och KHL, står även han utan kontrakt inför säsongen 2025/2026.

  • Anton Johannesson, 22, missade hela förra säsongen på grund av skador och är ännu inte tillbaka i spel. Hans framtid är oviss, även om han tidigare setts som en stor talang i organisationen.

Osäker framtid



Det återstår att se var spelarna hamnar – och om någon av dem kanske till och med kan bli aktuell för en återkomst till SHL. För spelare som Schroeder och Indrasis kan även alternativ utomlands bli aktuella.

Brynäs har i sin tur fortsatt bygga för att etablera sig ordentligt i SHL. För de spelare som nu lämnat väntar nästa steg – men det dröjer ännu.

Missa inte

👉 Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"
👉 NHL-meriterad målvakt klar för Brynäs – välkommen, Collin Delia
👉 50 dagar kvar till Champions Hockey League!
Vilken kanal sänder Brynäs nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-07-04


Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"




Brynäs: Svaret om Vrana och Brynäs:

Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"

Silly Friday var tillbaka – under en livesändning på Youtube svarade HockeyNews sillyexpert Mattias Persson på tittarnas frågor om sommarens hetaste rykten.

En av de mest återkommande frågorna handlade om den tjeckiske stjärnforwarden Jakub Vrana och hans framtid. Brynäs har nämnts i spekulationerna, och även Linköping har visat intresse. Men enligt Persson stämmer inte uppgifterna om Brynäs.

– Det är NHL eller Prag som gäller, slog Mattias Persson fast i sändningen.

Däremot kan Brynäs fans ha anledning att hålla ögonen på en annan tjeck. Enligt Persson kan Jan Jendik vara aktuell för klubben.

– Det surras om en tjeck, sa Persson kryptiskt.

Jendik, som tillhört HC Dynamo Pardubice, har varit en spännande spelare i tjeckiska Extraligan. Den 24-årige forwarden är känd för sin skridskoåkning och förmåga att bidra i både offensiv och defensiv zon. Han har under de senaste säsongerna växt ut till en stabil poängspelare och ses som en framtidsman i hemlandet. Ett steg till SHL skulle vara hans första utlandsäventyr och en chans att ta nästa kliv i karriären.

 

Missa inte

👉 NHL-meriterad målvakt klar för Brynäs – välkommen, Collin Delia
👉 50 dagar kvar till Champions Hockey League!
👉 Uppgifter: Ishall håller isen för Bäckström – comeback i Brynäs?

Sportlovin
2025-07-11