Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Sundlöv om brytningen med Brynäs: ”Jag ville bara bort”




Brynäs: Sundlöv om brytningen med Brynäs: ”Jag ville bara bort”

Sundlöv om brytningen med Brynäs: ”Jag ville bara bort”

Michael Sundlöv lämnade både Brynäs och Gävle bakom sig efter ett dramatiskt uppbrott. I en intervju med Gefle Dagblad berättar han om sveket som fick honom att packa väskorna.

– Jag ville bara bort härifrån, säger Sundlöv.

Det var under kvaldramat 2021 som konflikten kulminerade. Sundlöv, då sportchef, hade sagt nej till att sparka huvudtränaren Peter Andersson. Trots det gick klubbdirektör Michael Campese bakom ryggen på honom och genomförde beslutet.

– Campese frågade mig veckan innan om vi skulle byta tränare. Jag sa nej. Sen gick de över huvudet på mig och sparkade honom ändå. Då var det slut för min del också, säger Sundlöv.

Han beskriver åren i Brynäs som kaotiska och kände sig sviken av ledningen:

– Med facit i hand tycker jag inte att Campese var en bra chef. Vi spelade mycket padel ihop, han är en bra person – men inte i den rollen.

Sundlöv, som själv värvade Andersson, tror att kontinuitet hade varit nyckeln:

– Hade Peter, Stråhle, Anthon och Honken fått fortsätta hade det blivit bra. Det är jag övertygad om än i dag.

Ett annat misstag han ser tillbaka på är att Andersson fick för fria tyglar:

– Vi borde varit tydligare och sagt ”det här är Brynäs, det här vill vi ha, det här vill vi ta bort”.

Idag har Sundlöv försiktigt börjat återvända till Gävle, men relationen till Brynäs är sval.

– Jag känner egentligen ingenting för klubben längre. Det enda lilla är den personliga delen, säger han.

Just nu är Sundlöv i stället engagerad i SAIK – men då handlar det om bandy.

 

Missa inte

👉 Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"
👉 NHL-meriterad målvakt klar för Brynäs – välkommen, Collin Delia
👉 50 dagar kvar till Champions Hockey League!
Vilken kanal sänder Brynäs nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-07-06


Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"




Brynäs: Svaret om Vrana och Brynäs:

Svaret om Vrana och Brynäs: "Det som gäller"

Silly Friday var tillbaka – under en livesändning på Youtube svarade HockeyNews sillyexpert Mattias Persson på tittarnas frågor om sommarens hetaste rykten.

En av de mest återkommande frågorna handlade om den tjeckiske stjärnforwarden Jakub Vrana och hans framtid. Brynäs har nämnts i spekulationerna, och även Linköping har visat intresse. Men enligt Persson stämmer inte uppgifterna om Brynäs.

– Det är NHL eller Prag som gäller, slog Mattias Persson fast i sändningen.

Däremot kan Brynäs fans ha anledning att hålla ögonen på en annan tjeck. Enligt Persson kan Jan Jendik vara aktuell för klubben.

– Det surras om en tjeck, sa Persson kryptiskt.

Jendik, som tillhört HC Dynamo Pardubice, har varit en spännande spelare i tjeckiska Extraligan. Den 24-årige forwarden är känd för sin skridskoåkning och förmåga att bidra i både offensiv och defensiv zon. Han har under de senaste säsongerna växt ut till en stabil poängspelare och ses som en framtidsman i hemlandet. Ett steg till SHL skulle vara hans första utlandsäventyr och en chans att ta nästa kliv i karriären.

 

Missa inte

👉 NHL-meriterad målvakt klar för Brynäs – välkommen, Collin Delia
👉 50 dagar kvar till Champions Hockey League!
👉 Uppgifter: Ishall håller isen för Bäckström – comeback i Brynäs?

Sportlovin
2025-07-11