Uppgifter: AIK lägger bud på anfallare från Portugals högstaliga

AIK jagar förstärkning i offensiven – och nu har klubben riktat blickarna mot Portugal. Enligt uppgifter till Expressen har AIK lagt ett bud på 22-årige Valdemiro Domingos från Tondela.
Den angolanske anfallaren gjorde avtryck under förra säsongen och var en nyckelspelare när Tondela tog klivet upp i den portugisiska högstaligan. Domingos noterades för tio mål och en assist på 31 matcher – och nu är han alltså ett hett namn för AIK.
Parterna diskuterar
Enligt tidningens uppgifter förs samtal mellan AIK och Tondela, men klubbarna är i nuläget inte överens om prislappen. Det närmaste en till två veckorna väntas bli avgörande för om affären går i lås eller inte.
Om Domingos ansluter blir han i så fall den tredje anfallaren som värvas in i sommarfönstret, efter Wilmer Olofsson (från AZ) och Erik Flataker (från Sogndal). I dagsläget har AIK tre anfallare i truppen: Flataker, John Guidetti och Kevin Filling, efter att Andronikos Kakoullis nyligen lämnat för Aris Limassol.
Domingos har tidigare tillhört Gil Vicente, men spelade då främst i klubbens U23-lag. Med en framgångsrik säsong bakom sig i Tondela hoppas AIK nu kunna locka honom till Allsvenskan – men förhandlingarna återstår.
Missa inte
👉 Uppgifter: Han lämnar AIK👉 KLART: Här är AIK:s startelva ikväll
👉 Thomassen om Guidetti: Därför får han inte starta oftare
Sportlovin
2025-07-24