Tvingades bort från Leksand - nu klar för HockeyAllsvenskan

Nu är det klart. Patrik Zackrisson, 38, fortsätter karriären i Hockeyallsvenskan.
Den tidigare Leksandskaptenen har skrivit på för Södertälje SK.
– Det känns jättebra, säger han till klubbens hemsida.
Under våren stod det länge och vägde kring Patrik Zackrissons framtid i Leksand. I början av juni bekräftade klubben att det inte skulle bli någon fortsättning – och nu är nästa steg i karriären officiellt.
Den rutinerade centern är klar för spel i Södertälje SK kommande säsong.
– Det är spännande. Det är kul att vara här och det ska bli kul att sätta i gång, säger Zackrisson.
”Ledande spelare”
Södertäljes sportchef Emil Georgsson är nöjd med att ha landat ett så erfaret namn.
– I Patrik får vi en ledande spelare med massor av erfarenhet av spel på hög nivå hela sin karriär. En smart spelare som tar ansvar i båda riktningarna. Han är bra på att hålla i pucken, hitta lösningar och fungerar i alla spelformer, säger Georgsson.
Zackrisson har ett långt och meriterat CV med spel i både SHL, KHL och Schweiziska ligan. I Leksand bar han kaptensbindeln – och i Södertälje väntas han bli en nyckelspelare i jakten på SHL.
Södertälje nådde semifinal i Hockeyallsvenskan förra säsongen, där det tog stopp mot Djurgården. Med Zackrisson i laget siktar klubben nu på att ta ytterligare kliv.
Missa inte
👉 Beskedet: HockeyAllsvenskan inför ny regel👉 Lämnar Leksand - klar för Mora
👉 Fem lediga stjärnor för Hockeyallsvenskan – här kan de hamna
Sportlovin
2025-08-02