Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag








Malmös mardrömsbesked: Backstjärnan skadad




Malmö Redhawks: Malmös mardrömsbesked: Backstjärnan skadad

Malmö Redhawks har drabbats av ett tungt bakslag inför SHL-säsongen. Backstjärnan Robin Salo har skadat sig – och missar minst ett par veckors träning.

Det var med stora förhoppningar som Malmö Redhawks gick in i försäsongen. Klubben lyckades behålla nyckelspelaren Robin Salo trots NHL-intresse, bland annat från New York Islanders, och såg ut att gå mot en komplett försäsongstrupp.

Men nu kommer ett oroväckande besked: 26-årige Salo har drabbats av en underkroppsskada och kommer att stå utanför isträningen en tid framöver.

– Robin har ådragit sig en underkroppsskada som håller honom ifrån lagträning på is. Han följer en rehabiliteringsplan och förväntas vara tillbaka i full träning inom ett par veckor, skriver Malmö Redhawks på sin hemsida.

Salo, som noterades för 26 poäng på 52 matcher i SHL förra säsongen, spelade även VM med Finland i våras och stod då för två poäng på fem matcher. Han var en av Malmös mest tongivande spelare under slutspelet, där han snittade 0,5 poäng per match.

Skadan innebär ett avbräck för både laget och Salo själv, som nu går miste om delar av försäsongen och viktiga matcher i uppladdningen inför SHL-premiären.

När backstjärnan är redo för spel igen återstår att se – men förhoppningen är att han ska vara tillbaka lagom till seriestarten.


TÄVLING!

Hur många poäng kan du och ditt favoritlag få? Testa här


Missa inte

👉 Uppgifter: Landslagsspelaren nära långt kontrakt med Malmö Redhawks
👉 Uppgifter - Han nobbar Malmö nästa säsong - Men det kan bli spel denna säsong
👉 Malmös mardrömsbesked: Backens säsong är öve
Vilken kanal sänder Malmö Redhawks nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-08-06




Uppgifter: Landslagsspelaren nära långt kontrakt med Malmö Redhawks




Malmö Redhawks: Uppgifter: Landslagsspelaren nära långt kontrakt med Malmö Redhawks

Petter Vesterheim har tagit stora kliv under sin första riktiga SHL-säsong. Den 21-årige norske landslagscentern har etablerat sig i Malmö Redhawks och nu är klubben nära att säkra honom över längre tid, enligt uppgifter från Expressen.

– Det är nära att vi löser något. Jag trivs väldigt bra, säger Vesterheim till Expressen.

Malmö har arbetat långsiktigt med den norske centern ända sedan han hämtades in efter en succésäsong i Mora 2024. Vesterheim skrev då på ett treårskontrakt, men fick till en början fortsätta utvecklas via utlåning till just Mora. När skador uppstod i Malmö hämtades han in – och den här säsongen har han varit en permanent del av SHL-laget.

Under säsongen har Vesterheim visat att han klarar tempot och kraven i ligan, även om han själv är självkritisk kring prestationerna.

– Jag har gjort sämre matcher i år också. Alla säsonger går upp och ner. När man spelar dåligt handlar det om att hålla en högre lägstanivå, så att det inte syns lika mycket, säger han.

Att en förlängning närmar sig är inget Vesterheim hymlar med.

– Vi får se hur det blir, men det är nog nära att det blir så, bekräftar han.

En viktig faktor bakom trivseln är helheten runt klubben – och livet utanför isen.

– Vi har haft en rolig säsong, bra ledare och allt runt omkring fungerar väldigt bra. Staden är fin och det är smidigt att åka hem till Oslo eller få hit familjen, säger Vesterheim.

Närheten till Norge är också en fördel för många av Malmös utländska spelare. För Vesterheim, vars flickvän spelar handboll i norska högstaligan, gör det stor skillnad.

– Det är ett väldigt stort plus. Det tar bara en timme att flyga mellan Oslo och Köpenhamn, så vi kan ses ofta trots att vi spelar i olika länder.

Sportsligt har Malmö haft en stark period och inledde 2026 med tre raka trepoängare innan det tog stopp mot Örebro senast. Den matchen blev en påminnelse om vad som krävs i SHL.

– Vi har vunnit mycket och kanske smög det in sig en liten nöjdhet. Det får inte hända, även om det gör det ibland. Vi måste upp i nivå, det är solklart, säger Vesterheim.

Allt pekar nu mot att Malmö och Petter Vesterheim snart knyter ihop säcken och fortsätter bygga vidare tillsammans.

Missa inte

👉 Uppgifter - Han nobbar Malmö nästa säsong - Men det kan bli spel denna säsong
👉 Malmös mardrömsbesked: Backens säsong är öve
👉 Han stannar i Malmö - förlänger kontraktet

Sportlovin
2026-01-11