Historiska valet - han blir ny lagkapten i Leksand

I Leksands IF:s 106-åriga historia har många starka ledare burit C:et på bröstet. Men aldrig tidigare har klubben gått den här vägen.
Efter att förra säsongens kaptensuppställning med Patrik Norén, Justin Kloos och Patrik Zackrisson lämnat, har nye huvudtränaren Johan Hedberg ställts inför uppgiften att utse en ny lagkapten.
Hedberg har varit tydlig med vad han söker: en spelare som leder både på och utanför isen, som förenar laget och står för klubbens värderingar. Under försäsongen har han ofta återkommit till en viss spelares ledaregenskaper – men utan att avslöja något.
När Leksand nyligen bekräftade att beslutet var taget, höll Hedberg spänningen vid liv. På frågan om det var den aktuella spelaren som fått förtroendet svarade han kryptiskt:
– Det är ett bra namn.
Även spelaren själv valde att hålla masken.
– (Skratt) Jag kommer inte svara på den frågan riktigt ännu. Det får vi prata om senare, sade han då till FK-sporten.
Nu är hemligheten ute. Leksand gör historia – och ger kaptensbindeln till slovaken Peter Cehlarik, enligt uppgifter från Falu-Kuriren. Han blir därmed den första utländska spelaren någonsin att leda Leksands IF som lagkapten.
Missa inte
👉 Cehlarik bar C:et – sköt Leksand till seger mot Djurgården👉 ”Möta Djurgården? Det är 12 poäng rakt in”
👉 ”Har lite otalt med några i Brynäs”
Sportlovin
2025-08-14