AVSLÖJAR: Luleå kan värva en forward under säsongen
Så här ser du dagens match

Luleå Hockey

Rögle BK

Luleå kan addera forward under säsongen
Luleå har öppnat för möjligheten att värva en forward under säsongen, men i så fall rör det sig om en spelare för en mer stödjande roll i laget.
Pontus Själin kommer att missa premiären trots de framsteg han gjort på sistone, medan Joel Lassinantti ökar sin träningsintensitet och ska utvärderas under veckan. Nyförvärvet Otto Leskinen genomförde sitt första ispass på Coop Norrbotten Arena i tisdags, men är ännu inte redo för spel.
Klubben planerar ingen ny back, men kan bli aktuella med en forward efter att Jonas Berglund lämnat. Luleå har haft kontakt med den kontraktslöse Martin Lundberg.
– Just nu är det ingen ny spelare på väg in. Vi har ett starkt lag och några unga spelare som tagit för sig på ett bra sätt, så vi känner ingen stress, säger Ulf Engman till NSD.
Skulle läget förändras av skador kan dock behovet av en förstärkning uppstå.
– En eller två skador på fel spelare skulle förstås ändra förutsättningarna. Samtidigt är det inte bra att ha för många spelare, men vi behöver bredd inför slutet av säsongen. Förhoppningsvis löser det sig med Brendan Shinnimin, vilket ger oss 14 forwards. Gör vi en bra säsong kan det bli uppemot 80 matcher, så det är inte omöjligt att vi förstärker med en forward någon gång under säsongen. Men det handlar inte om en toppspelare – de resurserna finns inte, förklarar Engman.
Om en värvning blir aktuell kommer det alltså handla om en billigare forward med en roll längre ner i hierarkin.
Missa inte
👉 Här är Luleås tunga besked👉 Luleå Hockey löner 2025/2026 – så mycket tjänar spelarna i Luleå
👉 Omarks uppmaning till Luleå: ”Kan hålla på länge”
Vilken kanal sänder Luleå Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se
Sportlovin
2025-09-10
Dagens match

Luleå Hockey

Rögle BK