Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






SSK avslöjar: Så stor är chansen att Omark hamnar i SSK




Södertälje: SSK avslöjar: Så stor är chansen att Omark hamnar i SSK

Södertälje SK fortsätter att hoppas på en sensationell värvning av stjärnforwarden Linus Omark. Klubbens sportchef Emil Georgsson bekräftar nu för första gången att man har lagt ett bud på Omark, samtidigt som han är realistisk kring chanserna att få se honom i SSK-tröjan.

"Vi är intresserade, och det är vi nog inte ensamma om. Han vet om vårt intresse, han har inte avfärdat oss, så det finns en dialog," säger Georgsson till Hockeynews.


Har lagt ett bud

Georgsson berättar att klubben undersökte möjligheterna med Omark trots att de egentligen hade stängt butiken på forwardssidan efter att Carter Ashton anslöt.



Han beskriver Omark som ett "exceptionellt namn" som skulle ha stor betydelse för laget. Sportchefen medger dock att en värvning kräver "lite extra finanser", men att man har hört sig för bland personer för att få ihop pengarna.

På frågan om hur stor chansen är i procent att Omark hamnar i SSK svarar Georgsson ärligt: "Jag vet inte exakt hur många som är intresserade av honom, men säg att det är 20 klubbar i Europa och vi är en av dem… då blir det väl fem procent," säger han.

Missa inte

👉 SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd
👉 SSK bryter med floppen – här hamnar han
👉 Liljegren om SSK och ryktena: "Skrivs hejvilt"
Vilken kanal sänder Södertälje nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-09-16


SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd




Södertälje: SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd

Södertälje SK:s backlån Filip Windlert har gjort dundersuccé under sitt korttidskontrakt. Med fem poäng på åtta matcher och imponerande statistik är SSK:s sportchef Emil Georgsson tydlig med att han vill behålla backen – men erkänner att ekonomin kan sätta stopp.

Filip Windlert anslöt till Södertälje på ett korttidskontrakt som täckning efter att Andrew Nielsen skadade sig och Roope Laavainen var skadad. Avtalet löper ut den 1 november, och sedan dess har Windlert varit en av HockeyAllsvenskans bästa backar.

Han är en av ligans bästa sett till plus/minus-statistiken, har inte varit inne på något baklängesmål, har inte dragit på sig en enda utvisning och har dessutom producerat starka 1 mål och 4 assist på åtta matcher – fler poäng än han gjorde under hela förra säsongen i AIK.

Sportchefen Emil Georgsson är mycket nöjd, men erkänner att det blir en utmaning att behålla 31-åringen.

– Vi är jättenöjda med honom, sedan vi vet om att han har avtal här till den 1 november. Det är en boll vi diskuterar. Sedan är det ju ekonomi i det hela och för att behålla honom kommer vi att behöva hitta lite mer pengar, säger Georgsson till Länstidningen.

Georgsson betonar att klubben måste prioritera, även om han som sportchef gärna ser att Windlert blir kvar.

– Ja, det skulle jag säga (att vi vill behålla honom). Men det är en helhet, klubben måste ju ha pengarna också och det måste vi förstå också i bland även om man som sportchef så vill man ha allt man pekar på och det får man inte.

SSK inväntar även Roope Laavainens comeback, men Windlerts utmärkta spel gör att Georgsson nu måste försöka hitta en ekonomisk lösning för att säkra backens framtid i klubben.

Missa inte

👉 SSK bryter med floppen – här hamnar han
👉 Liljegren om SSK och ryktena: "Skrivs hejvilt"
👉 AVSLÖJAR: Gör comeback i SSK

Sportlovin
2025-10-15