Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Lindbäck tillbaka i SSK – efter tuffa år i HV71




Södertälje: Lindbäck tillbaka i SSK – efter tuffa år i HV71

Forwarden Måns Lindbäck är tillbaka i Södertälje SK efter fyra år. Han lämnade en klubb som nu har genomgått en totalförvandling – inte en enda spelare är kvar sedan han senast spelade där. Lindbäck, som har stormiga år i HV71 bakom sig, är redo att bidra med sin erfarenhet och visa vad han går för.

”Det går fort på fyra år. Men det har varit en bra resa,” säger Lindbäck till Hockeynews.


Från ”hjälpgumma” till powerforward

Under sina fyra år i HV71 tvingades han in i en roll han inte var bekväm med. I takt med att lagkamrater försvann i laget tvingades han ta på sig en roll som center, vilket han nu är tydlig med att han inte är tänkt att ha i SSK.

”Jag är den powerforwarden jag alltid har varit, som tar mig mot mål och gör mina poäng där. Att spela center kanske inte hjälpte mig jättemycket,” säger han. ”Jag spelade med juniorer och inlånade spelare hela säsongen. En dag var det två från Tingsryd, andra matchen var det någon från Almtuna. Det blir ju svårt liksom.”


Nytt SSK med högre budget och rimliga förväntningar

Måns Lindbäck har följt SSK på avstånd sedan han lämnade klubben. Han upplever att organisationen är mer spetsig idag än för fyra år sedan. Dessutom menar han att budgeten är högre och att förväntningarna på laget är mer ”rimliga”.

”Förväntningarna är alltid höga här men samtidigt var det kanske inte den där supersatsningen heller senast jag var här. Förväntningarna då var väl högre än vad man hade tänkt. Nu tycker jag ändå att det är nya förväntningar, alltså rimliga,” säger han.

Lindbäck ser fram emot att ta sig an kvällens match mot nykomlingen Troja-Ljungby, där han ser ut att spela med Brett Stapley och Mitch Lewandowski. Han hoppas kunna bidra med sin erfarenhet och fysiska spelstil för att hjälpa laget att ta säsongens första seger efter premiärförlusten mot BIK Karlskoga.

Missa inte

👉 SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd
👉 SSK bryter med floppen – här hamnar han
👉 Liljegren om SSK och ryktena: "Skrivs hejvilt"
Vilken kanal sänder Södertälje nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-09-24


SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd




Södertälje: SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd

Södertälje SK:s backlån Filip Windlert har gjort dundersuccé under sitt korttidskontrakt. Med fem poäng på åtta matcher och imponerande statistik är SSK:s sportchef Emil Georgsson tydlig med att han vill behålla backen – men erkänner att ekonomin kan sätta stopp.

Filip Windlert anslöt till Södertälje på ett korttidskontrakt som täckning efter att Andrew Nielsen skadade sig och Roope Laavainen var skadad. Avtalet löper ut den 1 november, och sedan dess har Windlert varit en av HockeyAllsvenskans bästa backar.

Han är en av ligans bästa sett till plus/minus-statistiken, har inte varit inne på något baklängesmål, har inte dragit på sig en enda utvisning och har dessutom producerat starka 1 mål och 4 assist på åtta matcher – fler poäng än han gjorde under hela förra säsongen i AIK.

Sportchefen Emil Georgsson är mycket nöjd, men erkänner att det blir en utmaning att behålla 31-åringen.

– Vi är jättenöjda med honom, sedan vi vet om att han har avtal här till den 1 november. Det är en boll vi diskuterar. Sedan är det ju ekonomi i det hela och för att behålla honom kommer vi att behöva hitta lite mer pengar, säger Georgsson till Länstidningen.

Georgsson betonar att klubben måste prioritera, även om han som sportchef gärna ser att Windlert blir kvar.

– Ja, det skulle jag säga (att vi vill behålla honom). Men det är en helhet, klubben måste ju ha pengarna också och det måste vi förstå också i bland även om man som sportchef så vill man ha allt man pekar på och det får man inte.

SSK inväntar även Roope Laavainens comeback, men Windlerts utmärkta spel gör att Georgsson nu måste försöka hitta en ekonomisk lösning för att säkra backens framtid i klubben.

Missa inte

👉 SSK bryter med floppen – här hamnar han
👉 Liljegren om SSK och ryktena: "Skrivs hejvilt"
👉 AVSLÖJAR: Gör comeback i SSK

Sportlovin
2025-10-15