SSK:s glädjebesked: Då kan han göra comeback

Södertälje SK har en i princip skadefri trupp, men den ende spelaren på skadelistan, nyförvärvet Roope Laavainen, närmar sig comeback. Backen, som ännu inte hunnit debutera, har nu börjat träna på is och siktar på spel efter landslagsuppehållet i november.
Enligt huvudtränaren Andreas Johansson håller den finske backen planen.
”Statusen är bra. Han håller planen, som är mitten på november efter breaket. Om allt funkar som det ska, då ska han kunna vara i matchform,” säger Johansson till Hockeynewshttps://hockeynews.se/nyheter/ssk-backen-narmar-sig-spel.
Skada i somras – debut närmar sig
Laavainen, som anslöt från Mora i somras, ådrog sig skadan under en olycklig fysövning.
”Det var under en uppvärmning på sommarfysen och det bara klickade till. Det var olyckligt men 'shit happens',” berättar backen, som under tisdagen var på is för åttonde gången sedan skadan.
Backen medger att det var tufft i början när han behövde gå med kryckor, men läget har ljusnat.
”När jag blev av dem kunde jag börja träna hårdare och nu har det blivit ganska bra. Jag har längtat väldigt mycket nu,” säger han.
Positivt intryck av klubben och staden
Från sidan har Laavainen fått se SSK inleda säsongen med två vinster och två förluster. Trots en del skiftande resultat är hans intryck av den nya klubben positivt.
”Från dag ett kände jag mig välkommen på en gång. Det är tecken på ett bra lag och en bra laganda. Vi trivs ihop, spelare och tränare. Även i staden så är folk väldigt trevliga och vill prata med en.”
SSK spelar borta mot Oskarshamn den 31 oktober, varefter ett mindre uppehåll väntar. Laavainens tänkta debut kan ske i matcherna mot MoDo (hemma 8 november) eller Nybro (hemma 12 november).
Missa inte
👉 SSK vill behålla succéspelaren - men har inte råd👉 SSK bryter med floppen – här hamnar han
👉 Liljegren om SSK och ryktena: "Skrivs hejvilt"
Vilken kanal sänder Södertälje nästa match? Se mer på Matchtider.se
Sportlovin
2025-09-30